Standard.al

Protestat anti-qeveritare/ Persona të armatosur kanë vrarë të paktën 20 njerëz…

0

Iraku ka parë një nga sulmet më të ashpra në javën e protestave antiqeveritare, ku persona të armatosur kanë vrarë të paktën 20 njerëz në Bagdad mëngjesin e të Shtunën.

Sulmuesit e panjohur bastisën vendet kryesore të protestës në kryeqytet duke ndjekur demonstrues që vraponin nëpër rrugë.

Trazirat në Irak filluan në tetor, të nxitur nga zemërimi për korrupsionin, papunësinë, shërbimet e dobëta publike dhe ndikimin e Iranit.

Më shumë se 400 njerëz janë vrarë që prej fillimit të protestave.

Dëshmitarët përshkruan skena kaotike nga sulmet e fundit, të cilat ndodhën gjatë natës të Premten deri mëngjesin e të Shtunës.

Burra të armatosur thuhet se kanë lëvizur nëpër zona që kanë formuar qendrën e protestave në Bagdad, duke detyruar demonstruesit të ikin nga plumbat.

Nuk është e qartë se kush është përgjegjës – Televizioni shtetëror i quajti sulmuesit “burra të paidentifikuar”, raporton BBC.

Në fillim të kësaj jave disa njerëz u qëlluan me thikë në Bagdad pasi mbështetësit e një milicie të mbështetur nga Irani u sulmuan në një shesh të pushtuar nga protestuesit transmeton Faxweb.al.

Në një zhvillim tjetër, një dronë hodhi një bombë në shtëpinë e klerikut me ndikim shiit Moqtada Sadr, tha një burim brenda partisë së tij. Në atë kohë ai ishte jashtë vendit.

Kryeministri i Irakut, Adel Abdul Mahdi, ka dhënë dorëheqjen për protestat por ata që kanë dalë në rrugë duan një rregullim themelor të sistemit politik të vendit.

Iraku përdor një sistem të bazuar në kuota që shpërndan pozicione për partitë politike bazuar në identitetin sektar dhe etnik.

Por shumë Irakianë thonë se kjo inkurajon vetëm mbrojtjen dhe korrupsionin dhe ka shqetësim të veçantë për Iranin, shtetin mbizotërues musliman shiit i cili ka lidhje të ngushta me politikanët irakianë shiitë që kanë drejtuar vendin që nga rrëzimi i Saddam Huseinit.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.