Standard.al

Presidenti Meta vizitoi Kalanë e Krujës/ Kurora e krenarisë së trashëgimisë kombëtare

0

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta ka publikuar nje shkrim te shoqeruara me fotografi ne Facebook nga vizita e tij ne Kalanë e Krujës.

Postimi i plote

Vizitova sot Kalanë e Krujës, kurorën e krenarisë së trashëgimisë tonë kombëtare, të dëmtuar nga tërmeti shkatërrimtar i 26 nëntorit.
Veçanërisht Kulla e Kambanës dhe Teqeja e Dollmës, dy nga monumentet unike dhe mjaft të rëndësishme të Kalasë, kanë pësuar dëmtime shumë të rënda, për të cilat duhen marrë masa të menjëhershme për t’u riparuar dhe mbrojtur, për vetë simbolikën e fortë kulturore e kombëtare që përfaqësojnë. Puna e nisur duhet të ndiqet me përgjegjësi maksimale deri në fund! 🇦🇱

 

   

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.