Standard.al

Pasojat e tërmetit shkatërrues: 1183 të shembura dhe 558 pallate të dëmtura rëndë…

0

Zv/ Ministrja e Brendshme Rovena Voda në një deklaratë për mediat ka bërë një bilanc për banesat që janë dëmtuar nga tërmeti deri tani. Voda tha se në total janë 1183 shtëpi të shembura nga tërmeti dhe 1050 vetëm në Durrës.

Bilanci paraprak:

– 1183 shtëpi të shembura në total të shembura

– 5497 shtëpi të dëmtura rëndë

– 3520 shtëpi të dëmtuara lehtë

– 558 pallate të dëmtuara rëndë

– 335  pallate të dëmtura lehtë

– 28 shkollat të dëmtuara

– 15 kabina të dëmtuara në Tiranë

Voda tha se po vijon puna në terren për inspekritmin e dëmeve në banesa në të gjitha qarqet prekura.

Ndërsa shtoi se sot në Shqipëri kanë mbërritur 30 inxhierë nga Kosova duke e çuar numrin e inxhinierëve 159 në total.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.