Standard.al

Zyrtare/ ‘Dhurata, korrupsion dhe mashtrim’. Prokuroria akuza të rënda Kryeministrit

0

Prokurori i përgjithshëm i Izraelit ka paditur kryeministrin Benjamin Netanyahu për ryshfet, mashtrim dhe shkelje të besimit, në lidhje me tre raste të ndara.

Në aktakuzën prej 63 faqesh, Avichai Mandelblit akuzoi udhëheqësin 70-vjeçar të enjten se ka pranuar dhurata nga biznesmenë të pasur dhe ka dhënë favore për të marrë më shumë mbulim pozitiv për shtyp.

Kryeministri ka mohuar të gjitha akuzat, duke thënë se ato janë pjesë e një “gjueti shtrigash” të orkestruar politik për ta hequr atë nga detyra. Ai gjithashtu ka insistuar se nuk do të japë dorëheqjen dhe nuk është i detyruar me ligj ta bëjë këtë. Por njoftimi vjen mes një qëndrimi politik në Izrael pas dy zgjedhjeve të përgjithshme jo-përfshirëse në prill dhe shtator.

Të mërkurën, rivalja e Netanyahut për kryeministrinë, Benny Gantz, tha që ai nuk kishte qenë në gjendje të krijonte një koalicion qeverisës me shumicë në parlament. Atij iu dha mundësia të provonte pasi Netanyahu nuk arriti ta bëjë këtë.

Presidenti Reuven Rivlin u kërkoi ligjvënësve të enjten që të bien dakord për një kandidat për kryeministër brenda 21 ditëve dhe të shmangin zgjedhe të tjera pasi do të bënte një precedent të paparë ndonjëherë, atë të zhvillimit të tre palë zgjedhjeve brenda një viti.

Netanyahu ka deklaruar më parë se nuk do të jepte dorëheqjen nëse akuzohet. Atij nuk i kërkohet ligjërisht ta bëjë këtë nëse nuk është i dënuar, një proces që mund të zgjasë muaj apo edhe vite.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.