Standard.al

Sulme raciste në futbollin evropian/ Klubet holandeze vazhdojnë protestën. “Racizëm?! Atëherë ne nuk luajmë futboll”

0

Lojtarët në dy divizionet më të mira të futbollit holandez do të qëndrojnë ende në minutën e parë të ndeshjeve këtë fundjavë si një protestë kundër racizmit.

Një mesazh anti-racizëm – “Racizëm? Atëherë ne nuk luajmë futboll ”- do të shfaqet në tabelat e rezultateve gjatë minutës së hapjes në lojërat Eredivisie dhe Eerste Divisie dhe një minutë shtesë do t’i shtohet kohës së lëndimeve në gjysmën e parë.

Masa vjen pasi sulmuesi i shkëlqyeshëm Ahmad Mendes Moreira u abuzua racionalisht nga një pjesë e mbështetësve të Den Bosch fundjavën e kaluar. Loja u pezullua për gjysmë ore pasi gjyqtari vendosi të hiqte lojtarët nga fusha.

Shoqata Hollandeze e Futbollit tha se do të hetojë dhe të shqyrtojë sanksionet e mundshme kundër Den Bosch dhe mbështetësve të tyre pasi disa nga pala Hollandeze pranuan se ishin tronditur nga incidenti.

Georginio Wijnaldum i Liverpool-it dhe Frenkie de Jong i Barcelonës treguan ngjyrën e lëkurës së tyre pasi Wijnaldum shënoi të parën nga tre golat e tij në Holandë, fitoren 5-0 të Euro 2020 në kualifikimin e euros ndaj Estonisë të Martën.

Një seri incidentesh raciste ka dëmtuar futbollin evropian kohët e fundit. Sulmuesi i Brescia Mario Balotelli kërcënoi të dilte nga fusha pasi mori abuzim të pretenduar racist, ndërsa Taison përpara Shakhtar Donetsk iu dha kartoni i kuq për reagimin ndaj brohorimave raciste nga turma gjatë një ndeshje.

Video:

https://youtu.be/IzacnWxGtOQ?t=1

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.