Standard.al

Ndahet nga jeta këngëtari i njohur shqiptar

0

Rapsodi i njohur shqiptar, Sherif Dervishi, ka vdekur në orët e para të mëngjesit të ditës së sotme.

Dervishi u shtrua me urgjencë në spitalin e kryeqytetit pasditen e djeshme, pas një hemorragjie cerebrale, mirëpo nuk mundi t’i përballojë.

Ai më herët kishte edhe një betejë me kancerin.

Dervishi ishte një këngëtar i njohur, që identifikohej më së shumti me këngët popullore rapsodike, popullore e Shqipërisë së Veriut dhe popullore folklorike.

Me prejardhje ishte nga Dibra dhe në repertorin e tij, ka pasur të regjistruara shumë këngë dernjane dibrane.

ImageImage

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.