Standard.al

“As Sadam Huseini kundër kurdëve nuk është sjellë kështu”- Gjekmarkaj përplaset me nënkryetarin e Bashkisë

0

Analisti Agron Gjekmarkaj u përplas verbalisht me nënkryetarin e Bashkisë së Tiranës Arbjan Mazniku. Gjekmarkaj tha se atë që policia ka bërë sot në Unazën e Re, as Sadam Huseini nuk e ka bërë kundër kurdëve.

Ndërsa, Mazniku deklaroi se çdokush që vë dorë ndaj policisë, ka apo nuk ka të drejtë, duhet të përgjigjet para ligjit.

Arbjan Mazniku: Ata protestues janë proceduar penalisht.

Agron Gjekmarkaj: Këtu kemi korrupsion për historinë e Guinnes, janë vjedhur para pa fund në atë aks rrugor.

Arbjan Mazniku: As për vlerën e asaj që do bëhet te Unaza e as për shtetin nuk kanë se çfarë të thonë.

Agron Gjekmarkaj: As Sadam Hyseini me kurdët nuk është sjellë kështu. Policia shqiptare është sjellë si ushtarë të Edi Ramës, e të ishin mobilizuar kundër kanabisit do të ishte mirë e jo ndaj popullit të Tiranës.

Arbjan Mazniku: Në çdo vend të botës, në Francë, Turqi etj nëse një person ngre dorën kundër autoritetit të shtetit, ndëshkohet. Madje, merr 10 herë më shumë ndëshkim se këtu, edhe në Gjermani e Francë.

Shikoni çfarë ndodh në Francë, ose në SHBA. Nëse ngrihet dorë ndaj institucionit të shtetit, veprohet. Në demokraci zgjidhet në mënyrë institucionale. Edhe nëse kanë të drejtë, duhet ta zgjidhin në mënyrë demokratike. Një qytetar, që është polic në këtë rast çohet nga shtëpia për të bërë detyrën e rrihet dhe kjo është e rëndë.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.