Standard.al

Lufta në Afganistan, vriten 15 policë…

0

Talibanët sulmuan një pikë kontrolli në veriun e Afganistanit, duke vrarë të paktën 15 policë në sulmin e fundit nga kryengritësit, tha të martën një zyrtar provincial afgan, raporton AP.

Sulmi në pikën e kontrollit në rrethin Ali Abad në provincën veriore Kunduz filloi vonë të hënën në mbrëmje dhe nisi një armë zjarri për një orë të gjatë, sipas Ghulam Rabani Rabani, një anëtar i këshillit të krahinës. Së bashku me 15 policët e vrarë, dy oficerë të tjerë u plagosën në sulm, tha ai.

Sulmi erdhi derisa trupat afgane po luftonin me talebanët për disa javë të fundit në rrethet e Kunduz Dashti Archi dhe Imam Sahib, shtoi Rabani. Zëdhënësi i Talibanëve Zabihullah Mujahid mori përgjegjësinë për sulmin e pikës së kontrollit.

Talibanët kanë një prani të fortë në Kunduz dhe janë nën kontroll në disa prej rretheve të provincës.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.