Standard.al

FOTO/ Ja ku ndryshon Rama nga Haradinaj dhe Zaev…

0

Dështimi i për hapjen e negociatave bëri që kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, të shpallte menjëherë datën e zgjedhjeve të parakohshme, të njëjtën gjë bëri pak muaj më parë edhe homologu i tij kosovar, Ramush Haradinaj, i cili u dorëhoq pasi u thirr në Gjykatën e Hagës.

Ndërkohë që pritej i njëjti reagim dhe nga kryeministri i Shqipërisë Edi rama, ky i fundit zgjodhi të nxjerrë para mediave ministrin e Jashtëm në Detyrë, të zgjuarin Gent Caka, të thoshte se dështimi i negociatave nuk lidhet me punën e qeverisë dhe se kreu i qeverisë shqiptare nuk pati premtuar si Zaev që do të jepte dorëheqjen në rast se nuk do të ndizej drita jeshile nga BE, njëlloj siç bëri Zoran Zaev.

Duke u nisur nga këto rrethanë, ish-kreu i qeverisë Sali Berisha ka postuar dhe një karikaturë ku tregon ndryshimin e madh mes Ramës, Haradinajt dhe Zaev.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.