Standard.al

Bomba gjermane nga Spiegel: Rama dyshohet se qëndron në pushtet nga mafia e drogës

1

Vendimi i samitit të BE të premten e kaluar shkaktoi hidhërim në të gjithë rajonin e Ballkanit Perëndimor. Pasojat politike të refuzimit mund të jenë serioze, dhe shumë liderë të BE-së tashmë folën për një “gabim historik”. Veçanërisht e hidhur është mos fillimi i negociatave të pranimit për Maqedoninë. Vendimi i Brukselit shkaktoi një krizë politike në vend – Udhëheqësi socialist Zoran Zaev foli për një “padrejtësi të madhe historike” dhe njoftoi zgjedhje të parakohshme për prillin e vitit të ardhshëm dhe dorëheqjen e tij për janar.

Maqedonia e ndryshoi emrin e saj në “Maqedoninë e Veriut” pas gati tre dekadash mosmarrëveshje të vazhdueshme të emrit me fqinjin Greqinë. Kjo nuk ishte vetëm një ngjarje në historinë botërore, por edhe jashtëzakonisht poshtëruese për shumicën e Maqedonasve. Sidoqoftë, qeveria nën kryeministrin Zaev në të ashtuquajturën marrëveshje të Prespës përfundoi këtë kompromis të dhimbshëm historik – gjithashtu për të pastruar rrugën për negociatat e pranimit me BE.

Prishja e tabuve mund të kthehet në normë!

Për më tepër, Maqedonia e Veriut aktualisht është vendi i vetëm në Ballkanin Perëndimor që po kërkon seriozisht reforma themelore demokratike dhe të sundimit të ligjit. Procesi është me probleme dhe shoqërohet nga shumë pengesa, një skandal i rëndë korrupsioni ka tronditur vendin për disa muaj tani. Sidoqoftë, që nga “Revolucioni i Ngjyrosur” i suksesshëm i vitit 2016, Maqedonia ka qenë një shembull pozitiv në rajon.

Në rastin e Shqipërisë, refuzimi i negociatave të pranimit në BE është më i kuptueshëm. Reforma në drejtësi dhe shtetin e së drejtës ka ngecur. Kryeministri socialist Edi Rama, në detyrë që prej vitit 2013, dyshohet se ka mbajtur partinë e tij në pushtet me ndihmën e krimit të organizuar, veçanërisht të mafias së drogës. Vetë Rama, i njohur në Perëndim për paraqitjen e tij në atlete dhe i admiruar si artist, kultivon një stil gjithmonë e më autoritar në politikën e brendshme. Ndarja e negociatave të pranimit- me një shtyrje për Shqipërinë dhe një fillim për Maqedoninë Veriore- do të ishte një mundësi për BE-në që të ruajë besueshmërinë e saj në rajon. Sidoqoftë, Franca rezistoi edhe kundër kësaj,” shkruan revista.

Ndarja e negociatave të pranimit – me një zhvendosje për Shqipërinë dhe një fillim për Maqedoninë veriore – do të ishte një mundësi për BE-në të ruajë besueshmërinë e saj në rajon. Sidoqoftë, Franca zgjodhi të rezistonte në këtë mënyrë. Kështu, BE-ja ka ndërprerë një mundësi, duke ndikuar me qetësi dhe stimulim në Ballkanin Perëndimor. Prishja e tabusë politike dhe rregullat e ligjit tani mund të bëhen gjithnjë e më shumë normative..

Image

1 Comment
  1. emergjenc kombetaree says

    Ne cdo cep te Shqiperise ku frymojne shqiptaret ka vetem nje thirrje:Te rrezohet rilindja,komuizmi, krimi! Eshte emergjen kombetare t,ja zeme frymen,ta varrrosim kete pjelle kriminale!

Cancel Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.