Standard.al

Përmes “shoqërive të lira”/ Rasti Virxhinia, si Soros shpenzon miliona euro për ndikim politik. Analogjia me planin e “deep state” në Shqipëri

0

Nga Gëzim Saliu

Figura dhe aktiviteti i miliarderit George Soros në SHBA, Evropë dhe më gjerë ka qenë gjithnjë kontrovers dhe shpeshherë i mbërthyer nga gjysmë të vërtetat. Soros, i njohur në mjaft qarqe si spekulant botëror financiar, është një figurë që ka pasur ndikimin e tij në Shqipëri që herët, madje në vitet e para të demokracisë. Janë jo të paktë ata që ende mendojnë se roli i Soros në vend, përtej “shoqërisë së lirë”, nuk ka si synim ndikimin në vendimmarjet politike. Por gjithnjë  e më shumë në këto vitet e fundit po dalin në dritë fakte e prova për kudogjendjen e rrjetit sorosian në vend, nga arsimi e shoqëria civile te drejtësia e politika.

Në fakt , ardhja në pushtet e të majtëve në 2013-ën e fuqizoi edhe më shumë rolin e fondacionit “Shoqëria e Hapur” që kontrollohet e financohet nga miliarderi. Pika kulminante e ndikimit të rrjetit sorosian në vend ka qenë padyshim reforma në drejtësi në vitin 2016, ku Fondacioni i mbështetur nga delegeacioni i BE dhe ambasada e SHBA dha një kontribut deçiziv në paketën e ndryshimeve kushtetuese. Edhe në ditët e sotme Fondacioni e pohon me krenari bashkëpronësinë në reformën në drejtësi, duke i dhënë edhe më shumë zë idesë së ndikimit madhor të Soros në vendimmarjet e rëndësishme të vendit. Për të kuptuar skemën se si Soros funksionon, pra se si ai e drejton të gjithë rrjetin e tij duke arritur tek synimi final, që është ndikimi politik, po paraqesim më poshtë një artikull të datës 3 tetor nga media e njohur amerikane “BREITBART”. Në titullin “ George Soros jep 350 dollarë për planifikimin e prindërimit për ta kthyer Virxhinian blu”, media pranë Presidentit Trump paraqit skemën e ndikimit të rrjetit.

Shkrimi i “BreitBart”

Miliarderi financier i krahut të majtë George Soros ka vënë në lëvizje një komitet të veprimeve politike (PAC) që i ka dhënë Planifikimit të Prindërisë në Virxhinia, kontributin e tij më të madh të jashtëm. Sipas regjistrimeve në faqen e internetit të Projektit të Qasjes Publike në Virxhinia, Demokracia PAC ka kontribuar 350,000 dollarë në komitetin e planifikuar të prindërve të Virxhinias përpara zgjedhjeve të shtetit këtë vit, raportoi të enjten Ëashington Beacon Free.

Soros dhe donatorë të tjerë liberalë shpresojnë se demokratët do të rifitojnë kontrollin në të dy shtëpitë e legjislaturës së shtetit të Virxhinisë në nëntor. Republikanët mbajnë një shumicë me një vend në Senatin e Shtetit dhe një shumicë me tre vende në Dhomën e Delegatëve.

Grupi i kontrollit të armëve Everyton for Gun Safety ka filluar një fushatë reklamimi dixhitale prej 550,000 dollarësh që synon 15 vendet e Shtëpisë së Virxhinisë dhe Senatit që mbahen aktualisht nga republikanët, njoftoi Axios. Me shtëpinë e Virxhinias pranë Shoqatës Kombëtare të Pushkave (NRA), Everytoën është zotuar të shpenzojë 2.5 milion dollarë në garat e shtetit në Nëntor.

Në përpjekjen e tij për të rikrijuar sistemin e drejtësisë penale në Shtetet e Bashkuara, Soros tashmë ka shpenzuar 1 milion dollarë për të promovuar dy kandidatët e prokurorit të majtë të Virxhinisë. Të dy kandidatët e mbështetur nga Soros pritet të fitojnë me lehtësi në zgjedhjet e përgjithshme në zonat e majta të Virxhinias Veriore.

Kontribimet e Soros në ndjekjet kombëtare të krahut të majtë kanë qenë subjekt i shumë titujve kohët e fundit. Shoqëria e Hapur e Soros u bashkua gjithashtu me themeluesin e “eBay”, Pierre Omidyar për të financuar Institutin Poynter për Studime në Media, i cili pret Rrjetin Ndërkombëtar të Kontrollit të Fakteve. Rrjeti u bashkua me “Facebook” për të vendosur se cilat histori lajmesh duhen shpallur “të diskutueshme”.

Demokracia PAC u krijua “në heshtje në fillim të këtij viti për ciklin zgjedhor 2020”, raportoi Beacon Free. Tani, regjistrimet e reja gjysmë-vjetore zbulojnë se financieri shtyu 100,000 dollarë në “PAC Demokraci” në 13 shkurt dhe 5,000,000 dollarë më shumë në komision më 2 qershor. Soros është donatori i vetëm i PAC që nga 30 qershori.  Soros i ka dhënë 5.1 milion dollarë “Demokracisë PAC” – deri më tani kontrolli i vetëm më i madh i dhënë nga një megadonor gjatë ciklit zgjedhor 2020, njoftoi Politico.

LINKU I SHKRIMIT:

https://www.breitbart.com/politics/2019/10/03/george-soros-pac-gives-planned-parenthood-350k-to-turn-virginia-blue/

Ndikimi në Shqipëri

Gazeta “standard” ka qenë një ndër mediat kryesore në vend që ka shkruar prej kohësh mbi ndikimin e rrjetit sorosian në vend. Por ndërsa prej vitesh cilësoheshim shpesh edhe si “konspiracionistë” që zmadhonim më kot ndikimin e miliarderit në vendimmarjet e vendit, në 4 vitet e fundit koha na ka dhënë të drejtë më shumë se kurrë. Janë ta paktë zërat publikë që flasin lirshëm për këtë ndikim, ndër to më aktivi mbetet avokati Altin Goxhaj. E ndërsa vetëm pak ditë më parë u publikua në televisionin “top chanel” një emision investigatv mbi rolin e Soros në Shqipëri, ku përtej fakteve tëshmë të ditura mbi oganizatat që marrin para nga Fondacioni apo politikanët që kanë marrë bursa prej tij, munguan shumë të vërteta të nëndheshme mbi ndikimin e rrjetit në vendimmarje të rëndësishme që lidhen kryesisht me politikën e jashtme, drejtësinë apo arsimin.

Ndër politikanët që ka folur haptazi mbi ndikimin sorosian në Shqipëri ka qenë ish-kryeministri Berisha i cili ka denoncuar prej kohësh filantropin amerikan. Sipas Berishës, Soros ( që e cilëson si monstra e spekullimit financiar planetar) është frymëzuesi dhe mbështetësi i ndërtimit të narkoshtetit nga Kryeministri në vend. “Shoqëria civile e Xhorxh Sorosit është një mafie e rrezikshme nga më të rrezikshme në histori të vendit. Unë këto konsiderata për të i kam që në 93 dhe çfarë ishte u faktua në reformën në drejtësi. Reforma u nis nga dega e Sorosit për të shndërruan drejtësinë në degë ekzekutive. Sorosi dhe networki i tij bllokoi krijimin e KLP-së.”- denonconte Berisha pak kohë më parë në një intervistë televizive.

Por akuzat më të forta ndaj Soros kanë ardhur nga Presidenti i Republikës, Ilir Meta, i cili në konferencën për shtyp, dy ditë pas votimeve moniste, akuzoi Soros, se qëndronte pas “një komploti të kurdisur prej kohësh për të ushqyer përplasjen civile më 30 qershor, si dhe për të ndikuar reformën në drejtësi”. E megjithatë ajo që bëri përshtypje në akuzat e Metës në atë kohë ishte përdorimi i termit “Deep state”. Ky i fundit njihet si “shtet brenda shtetit” dhe konsiderohet një formë klandestine e qeverisjes, që përbëhet nga rrjete të mbuluara apo të fshehura, ku këto të fundit veprojnë të pavarura nga lidershipi politik i shtetit, duke ndjekur qëllimet dhe agjendat e tyre. Deep State mund të marrë edhe formën e korporatave qeveritare ose kompanive private që veprojnë në mënyrë të pavarur nga kontrolli rregullator dhe qeveritar. Pikërisht kjo akuzë e fortë e Presidentit, preku drejtpërsëdrejti rrjetin sorosian, i cili prej kohësh po mundohet të vendosë diktatin në vend, ku vula përfundimtare e këtij qëllimi ishte bashkëpronësia e reformës në drejtësi. E megjithatë, kundërveprimi i Metës i dha një shuplakë të fortë qëllimit final të rrejtit sorosian, ndonëse lufta tanimë mes Presidentit dhe Fondacionit po zhvillohet në Venecia.

 

*Shkrim ekskluziv i gazeta standard, çdo ripostim i tij duhet të mbajë të drejtën e autorit

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.