Standard.al

Tërmeti në Shqipëri/ Reagon Hahn: BE-ja të aktivizojë ndihmën civile për Shqipërinë…

0

Tërmeti i rëndë që ra në Shqipëri në orën 16:05 të ditës së djeshme, 21 shtator, ka sjellë edhe reagimin e komisionerit të Zgjerimit, Johannes Hahn.

Me një mesazh në Twitter, Hahn shprehet se ndihet i trishtuar.

Hahn ka kërkuar që BE-ja të aktivizojë ndihmën civile për Shqipërinë.

Reagimi i plotë i Johannes Hahn:

I trishtuar dhe i shqetësuar për të mësuar në lidhje me serinë e tërmeteve shkatërrimtare në Shqipëri, që shkaktuan lëndime në më shumë se qindra njerëz dhe dëme të mëdha në infrastrukturë.

#EU ofroi ndihmë menjëherë përmes aktivizimit të mekanizmit të mbrojtjes, #EUCivilProtection.

Image

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.