Standard.al

“Dekorimi” i Tahirit apo dekorata Jeshile e kapjes së reformës!!

0

Nënkryetari i Partisë Lëvizja Socialiste për Integrim, Petrit Vasili ka postuar ne Facebook nje shkrim mbi ceshtjen Tahiri.

Postimi i plotë:

“Dekorimi” i Tahirit apo dekorata Jeshile e kapjes se reformes!!

Pa asnje hezitim mund te thuhet se e ashtuquajtura drejtesi shqiptare beri dje “dekorimin” e shekullit.

Per denim nuk behej fjale.

Por per nje dekorim te tille tille do te duhej nje kapje kaq e madhe sa qe ne aparence dukej gati e pamundur.

Por kapja totale eshte fakt dhe qe kapesi i madh qeveria ja doli ta shnderroje drejtesine ne lecke,qe fshin e shkelqen kepucet e qelbura te rilindjes.

Tashme kapja e drejtesise eshte realitet i pakundershtueshem, te cilit fakti i “dekorimit” te Tahirit i vuri vulen.

Pas plot tre vjet te reformes ne drejtesi,kjo reforme u rrezua keqas ne te paren prove te forte juridike dhe publike.

Reforma ne drejtesi qellimmire ne permbajtje, por totalisht e kapur ne zbatimin e saj, nuk u ngrit dje as ne nivelin e zakonshem te gjykates se krimeve te renda perpara reformes dhe kjo eshte nje e vertete teper e rende.

Rasti Tahiri per te cilin eshte shkruar shqip po aq sa eshte shkruar anglisht,italisht e gjermanisht perfundoi de facto me nje “dekorim” ,te cilin nuk e priste as ai vete.

Qe dje askush ne Shqiperi nuk beson me tek drejtesia e barabarte per te gjithe.

Bashke me kete mosbesim eshte shuar edhe iluzioni i sherbetosur i reformes, qe do te prodhonte drejtesine re,te drejte,te paanshme,te bazuar vetem ne ligj etj etj etj.

Shumekush dje ka shume te qarte qe reforma e kapur ne drejtesi eshte reforme per pandeshkueshmerine absolute te rilindjes me Rame,Tahir,Gjiknur and co, dhe nje drejtesi e eger e korruptuar dhe e pashpirt per banoret e unazes se re,per qytetaret qe mbrojne pronen nga grabitja dhe korrupsioni i qeverise dhe kedo qytetar te zakonshem te ketij vendi.

Refuzimi i kritikave ndaj reformes dhe trajtimi ideologjik i saj me moton: “pro apo kunder reformes” lejoi,mundesoi dhe lehtesoi kapjen e saj nga rilindja dhe polli vendimin e “dekorimit” te Tahirit.

As me pesimisti nder ne nuk do mund te imagjinonte nje maskarade te te tille permasave si ajo qe ndodhi dje.

Sigurisht gjyqtaret pa veting eshte me e pakta, qe mund te bejne duke “dekoruar” Tahirin ata bile ishin ne gare qe ti japin atij edhe ate qe as nuk e kerkonte dhe as imagjinonte,bile bile ishin gati tja bejne me aq sheqer sa mund ti bjere edhe rende ne stomak ne te ardhmen vete Tahirit….

Dhe e gjithe kjo sepse dje nuk merrej vendim per Tahirin,por per gjyqtaret ne se do te merrnin apo jo vetingun.

“Dekorimi” i Tahirit eshte nje dekorate jeshile alla canabis per reformen ne drejtesi.

Kush mbyll syte apo shet alibi per kete realitet shtetzhbërës eshte armik i shqiptareve.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.