Standard.al

100 ditë protestë…Dhunë e përleshje, ja si protestuan qytetarët në…

0
100 ditë protestë në rrugët e Hong Kongut, një prej rasteve më të rralla që protestat që zgjasin kaq shumë. Mbi 3 muaj protesta u plagosën dhe u arrestuan dhjetëra njerëz, ndërsa u bllokua të paktën dy herë aeroporti i vetëm në vend.
Featured image of article: Dhunë e përleshje, ja si protestuan për 100 ditë me rradhë qytetarët në Hong Kong!(Video)HONG KONG- Hong Kongu është përfshirë prej më shumë se 3 muajsh nga protestat e qytetarëve kundër ligjit për ekstradim.

Ky ligj bën të mundur që njerëzit nga Hong Kongu të ekstradohen në territorin e Kinës.

Për rreth 100 ditë ë me rradhë rrugët e Hong Kongut kanë qenë  të pushtuara nga protestuesit të cilt nuk kanë hequr dorë për asnjë ditë, ku disa herë janë përleshur rëndë me policinë që prej momentit kur bllokuan për herë të parë aeroportin e vetëm në vend.

Miliona njerëz po bëjnë presion ndaj qeverisë për të tërhequr projekt-ligjin e ekstradimit duke bërë thirrje për demokraci të plotë.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.