Standard.al

FOTO-VIDEO/ Merr flakë fabrika e përpunimit të naftës, tensionohen ‘gjakrat’ midis…

0

Sulmet e droneve shkaktuan një zjarr të madh në objektin më të madh në botë për përpunimin e naftës dhe një fushë të madhe nafte në Arabinë Saudite sot. Zjarret në Abqaiq, i cili përmban fabrikën më të madhe në botë për përpunimin e naftës, dhe Khurais, që përmban fushën e dytë më të madhe të naftës në vend, tani janë sjellë nën kontroll që nga sulmet e droneve herët në mëngjes. Tensionet janë duke u rritur në rajon pas sulmeve në qershor dhe korrik ndaj kamionëve të naftës në ujërat e Gjirit që Rijad dhe Uashington fajësuan Iranin. Luftëtarët Houthi të lidhur me Iranin në Jemen gjithashtu kanë filluar sulme mbi kufirin, duke goditur fushën e naftës Shaybah me dronë muajin e kaluar dhe dy stacione pompimi të naftës në maj. Të dy sulmet shkaktuan zjarre por nuk prishën prodhimin. Nuk kishte asnjë pretendim të menjëhershëm të përgjegjësisë për sulmet ndaj Abqaiq dhe Khurais, dy lehtësira kryesore Aramco në Arabinë Saudite lindore, por ajo pason një rritje të tensioneve rajonale me Iranin.Rebelët Houthi të Jemenit filluan më parë sulme me avionë thellë brenda mbretërisë. Sulmi gjithashtu ka të ngjarë të rritë tensionet edhe më tej në Gjirin Persik më të gjerë, në mes të një konfrontimi midis SH.B.A.-së dhe Iranit për marrëveshjen e tij të palodhur bërthamore me fuqitë botërore. Saudite Aramco përshkruan objektin e tij të përpunimit të naftës Abqaiq në Buqyaq si ‘impiantin më të madh të stabilizimit të naftës së papërpunuar në botë’. Objekti, i cili përpunon naftën e papërpunuar të papërpunuar në naftë të ëmbël, pastaj transportet më vonë në pikat e transportit në Gjirin Persik dhe Detin e Kuq, është shënjestruar në të kaluarën nga militantët. Sulmuesit e vetëvrasjeve të pretenduara nga Al-Kaida u përpoqën por nuk arritën të sulmojnë kompleksin e naftës në shkurt 2006. Ndërsa asnjë grup menjëherë nuk pretendoi sulmet e sotme, dyshimi menjëherë ra mbi rebelët Houthi të Jemenit.
Një koalicion i udhëhequr nga Arabia Saudite është duke luftuar kundër rebelëve që nga Marsi 2015. Houthët e mbështetur nga Irani mbajnë kryeqytetin e Jemenit, Sanaa dhe territorin tjetër në vendin më të varfër të botës arabe. Dhuna e ka shtyrë Jemenin në prag të urisë dhe vrau më shumë se 90,000 njerëz që nga viti 2015, sipas Projektit të Vendndodhjes së Konfliktit të Armatosur dhe Projektit të të Dhënave të Ngjarjes, ose ACLED, i cili gjurmon konfliktin. Që nga fillimi i luftës së udhëhequr nga Saudite, rebelët Houthi kanë përdorur drone në luftime. Të parët dukeshin se ishin dronët jashtë raftit, komplet hobi të stilit hobi. Më vonë, versionet gati identike me modelet iraniane u shfaqën. Irani mohon furnizimin e Houthis me armë, edhe pse U.N., vendet e Perëndimit dhe të Gjirit Arabe thonë se Teherani e bën këtë.

Rebelët kanë fluturuar drone në grupet e radarëve të baterive të raketave Patriot të Arabisë Saudite, sipas Studimit të Armatës së Konflikteve, duke i paaftësuar ata dhe duke i lejuar Houthisët të qëllojnë raketa balistike në mbretëri të pazbardhura. Houthis nisën sulme me avionë që synonin tubacionin e rëndësishëm të Arabisë Saudite Lindje-Perëndim në maj ndërsa tensionet u rritën midis Iranit dhe Sh.B.A. Në gusht, dronët Houthi goditën fushën e naftës Shaybah të Arabisë Saudite, e cila prodhon rreth 1 milion fuçi naftë të papërpunuar në ditë pranë kufirit të saj me Emiratet e Bashkuara Arabe. Hetuesit e U.N. thanë se droni i ri UAV-X i Houthis, i gjetur muajt e fundit gjatë luftës së koalicionit të udhëhequr nga Sauditë në Jemen, ka të ngjarë të ketë një interval deri në 930 milje. Kjo i vë kufijtë e Arabisë Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe.

 

standard.al

https://www.dailymail.co.uk/news/article-7463189/Drone-attacks-spark-huge-fires-two-Saudi-oil-refineries.html

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.