Standard.al

Reagon Southgate pas ndeshjes me Kosovën: Jam i shqetësuar nga gabimet qesharake të Anglisë!

0

Gareth Southgate tha se ishte e shqetësuar me gabimet qesharake, të çmendura dhe themelore që e shqetësuan fitoren e Anglisë ndaj Kosovës, ndërsa përshëndeti Raheem Sterling për një shfaqje “të pandalshme” në kualifikimin e Euro 2020. Menaxheri i Anglisë ishte shumë kritik ndaj mbrojtjes së ekipit të tij në Stadiumin St Mary përkundër fitores 5-3 duke zgjatur rekordin e tyre të papërlyer në kualifikim. Anglia mund të sigurojë vendin e tyre në Euro 2020 me tre ndeshje për të kursyer me fitoren në Republikën eke muajin tjetër. Por Southgate pranoi gabimet individuale që zvarriten në shfaqje, pas humbjeve të ngjashme kundër Hollandës në Ligën e Kombeve këtë verë, la hapësirë ​​të madhe për përmirësime. Jadon Sancho ndryshimi, pasi gabon në fitoren 5-3 të Anglisë kundër Kosovës .Michael Keane i dhuroi Kosovës epërsinë pas vetëm 34 sekondash me një pasim të largët dhe vizitorët goditën dy herë herët në pjesën e dytë pasi zvarritën 5-1 në interval. Harry Kane gjithashtu humbi një penallti në një lojë kaotike të ndriçuar nga shkëlqimi i Sterling dhe qëllimet e para të karrierës ndërkombëtare të Jadon Sancho.

“Ishte e çuditshme. Karakteristikat e shkëlqyera dhe tiparet e dobëta janë të dukshme për të gjithë, kështu që ne nuk kemi nevojë ta nxjerrim videon dhe të kthehemi përmes tij, “tha menaxheri i Anglisë. “Gabime të dobëta individuale, një fillim i dobët i lojës. Mua më pëlqen mënyra se si ne treguam qetësinë për tu rikuperuar nga ai gabim fillestar dhe përdorimi ynë i topit përgjatë pjesës së parë ishte i shkëlqyeshëm, në të njëjtën mënyrë përmes ekipit. “Periudha e vogël pas gjysmë kohe: gabime qesharake, vendime të dobëta, mungesë e mbulimit të mbrapa. Pra, e bëmë ndeshjen vërtet të pakëndshme për veten tonë. Padyshim që ishin gabime që ishin shqetësuese. Nëse ishte intensiteti i lojës, nëse ishte presioni, nuk e di. Ne duhet të reflektojmë për këtë, por ato ishin gabime të tilla themelore, nga të cilat duhet të mësosh. Ne thjesht kemi bërë disa gabime të çmendura ”. Anglia 5-3 Kosova: vlerësimet e lojtarëve nga kualifikimi i Euro 2020  Lexo më shumë Në të kundërt, Anglia ishte e frikshme në sulm me Sterling duke shënuar një herë, duke siguruar tre asistime dhe duke goditur një postim. Sancho shënoi dy herë dhe detyroi një gol të vetin në fillimin e tij të tretë konkurrues për vendin e tij.

Southgate shtoi: “Lojë e jonë sulmuese nga Raheem, Jadon dhe Harry ishte e jashtëzakonshme. Dy shfaqjet e Raheem kanë qenë të nivelit më të lartë. Unë mendoj se ai ishte pothuajse i pandalshëm, vetëdija e tij për vendin ku ishin mbrojtësit, aftësia e tij për të hipur në sfida, vizioni dhe dëshira e tij për të hyrë në gol, si dhe një lojë jo-egoiste, kështu që unë nuk mund të flas mjaftueshëm për mënyrën se si ai luajti. Jadon – ju e dini që ne po flisnim për të tre të Shtunën – Performanca e Jadonit ishte gjithashtu në atë nivel. Ai punoi vërtet shumë për ekipin pa top dhe tregoi aftësinë që ai ka për të kaluar njerëzit e kaluar, për të qenë të qetë në zona të ngushta. Pra, ajo pjesë e lojës sonë ishte absolutisht e jashtëzakonshme. Ne e vazhduam atë kërcënim për pjesën më të madhe të lojës. ” Menaxheri kosovar, Bernard Challandes, tha se Sterling ishte një nga lojtarët më të mirë në botë në formën aktuale. “Isshtë e pamundur të luash kundër tij,” tha ai. “Unë e di se Sterling në të kaluarën ishte shumë i shpejtë, por zgjedhja e fundit ose qëllimi nuk ishte i mirë. Tani ai është i pabesueshëm. Ai ka mësuar shumë nga Guardiola dhe është një nga lojtarët më të mirë në botë tani. ” Southgate mohoi që ekrani i shpërndarë në gabime i Anglisë buronte nga filozofia e tij për të luajtur nga prapa dhe këmbënguli se ishte një shqetësim individual. Ai tha: “Ne nuk jemi kapur duke u bërë presion në kutinë tonë të gjashtë oborreve. Gabimet në Guimãraes ishin baza dhe gabimet sonte ishin baza, kështu që nuk ka asnjë lidhje me asnjë filozofi. Ne nuk do të luanim më shumë nga sa bëri Kosova. Nuk mendoj se gabimet tona erdhën nga luajtja e gabimeve qesharake ose nga marrja e rreziqeve të panevojshme.

“E di që ne po thoshim se futbolli ndërkombëtar ishte i shurdhër, por nuk ishte kështu sot. A shkoi saktësisht ashtu siç shpresoja se do të kishte shkuar? Jo, por unë kam për të balancuar dy shfaqjet, nëntë golat dhe ato që kemi arritur këtë javë kundër gabimeve të dukshme që do t’ju kushtojnë, na kanë kushtuar sonte, dhe natyrisht do të na kushtonin kundër kundërshtimit më të mirë. ”

standard.al

https://www.theguardian.com/football/2019/sep/10/gareth-southgate-praises-raheem-sterling-defensive-errors

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.