Standard.al

Të papërmbajtshëm… Gooool Shqipëria! Hysaj shënon golin e parë me fanellën e Kombëtares

0

Minuta e 32-të e takimit Shqipëri-Islandë dhe kuqezinjtë kanë kaluar në avantazh. Ka qenë një harkim perfekt i Memushajt në zonë dhe aty, Kastriot Dermaku me kokë ka thyer portierin islandez duke ndezur atmosferën në “Elbasan Arena”.

Përfundon pjesa e parë! 

44′ Akordohet 1 minutë shtesë!

43′ Islandezët provojnë të rrezikojnë sërish me yllin Sigurdson, por gjuajtja e mesfushorit të Evertonit, shkon jashtë kuadratit.

37′ Arnason është i ndëshkuari i parë i sfidës, pas ndërhyrjes të gabuar në mesfushë!

35′ Manaj provon me një gjuajtje nga distanca, topi shkon jashtë kuadratit.

33′ GOOOOL SHQIPËRIA 1-0/ Zhbllokohet shifrat! Dermaku gjuan bukur me kokë dhe kalon në avantazh kuqezinjtë pas një asist fantastik të Memushajt! Shpërthen festa në “Elbasan Arena”.

31′ Mundësi mjaft e mirë për Shqipërinë. Hysaj nga e djathta, jep një top  të bukur për Baren brenda zonës, por mesfushori nuk arrin të koordinohet siç duhet, duke gjuajtur keq.

28′ Bare jep një top fantastik për Hysajn, i cili provon ta kthejë në zonë, por largojnë futbollistët islandezë.

26′ Mundësi shënimi për Islandën, Sigurdson nuk tregohet i saktë brenda zonës, duke gjuajtur jashtë kuadratit. Moment i vështirë në portën e Strakoshës.


25′ Sigurdson provon me një predhë nga distanca, topi shkon ngjitur me traversën e portës të mbrojtur nga Strakosha!

22′ Shqipëria provon sërish me Manajn, që e merr mjaft bukur topin brenda zonës, por vonohet në momentin e fundit, duke i dhënë mundësinë kundërshtarit të ndërhyjë, goditje nga këndi për Shqipërinë!

18′ Islandezët provojnë të qarkullojnë topin në mesfushë, të vendosur mirë kuqezinjtë e Rejës!

12′ Drithërima në “Elbasan Arena”, kuqezinjtë shpërdorojnë një rastë të artë shënimi me Manaj, pas një rrëmuje brenda zonës.


11′ Fantastik Memushaj, mesfushori vlonjat dhuron spektakël në mesfushë duke shmangur disa kundërshtarë, teksa fiton goditje dënimi!

8’ Islandezët mundohen që të organizohen megjithatë e kanë të vështirë të gjejnë hapësira në mbrojtjen tonë.

3′ Shqipëria provon të rrezikoj me Manajn! Hysaj kroson nga e djathta, por nuk arrin ta prekë topin sulmuesi lushnjar. Kuqezinjtë e nisin në sulm.

2’ Goditje dënimi për Shqipërinë, aty ku vjen krosimi në zonë por topi shkon në duart e portierit.

1′ Ka nisur sfida në “Elbasan Arena”

FORMACIONET ZYRTARE: 

SHQIPËRIA: Strakosha, Gjimshiti, Ismajli, Dermaku, Lenjani, Hysaj, Bare, Memushaj, Gjasula, Manaj, Çikalleshi.

ISLANDA: Halldorson, Harmanson, R.Sigurdson, Arnason, Skulason, Sigurjonson, Bjarnason, Hallfredson, Gunarson, G.Sigurdson, Bodvarson.

 

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.