Standard.al

Kryengritja e Postribes – kryengritja antikomuniste e parë dhe më e fuqishme e kohës së vet!

0

Nga Sali Berisha

Të dashur miq, 73 vjet më parë forcat antikomuniste të Shkodrës, të vendosur me urdhër të Hitlerit shqiptar të Pasluftës, Enver Hoxha nga xhelati dhe vrasësi serial Mehmet Shehu, nën pushtimin e egër dhe terrorin e paparë të fallagave kriminale partizane, u ngritën me një trimëri dhe guxim të jashtëzakonshëm organizuan në Postribe kryengritjen e parë dhe më të fuqishme antikomuniste në Europe.

Në betejën e tyre për liri dhe dinjitet njerëzor kundër sundimit të egër primitiv të baballarëve xhelat te pushtetareve te sotem, rane ne perleshjet me forcat terroriste komuniste ose u ekzekutuan pa gjyqe nga keto fallanga qindra e qindra luftetare lirie.

Duke u perulur me mirenjohjen me te thelle dhe nderimin me te madh para vepres se tyre te ndritur, shpreh bindjen me te thelle se nderimi me i madh per sakrificen e tyre sublime e te pavdekshme eshte permbysja sa me pare e narkoshtetit dhe rregjimit te kakistokracise te Edvin Kristaq Mafise dhe bijve te tjere bastarde te eterve mizore.

Nderim perjete martireve te kryengritjes se Postribes! sb

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.