Standard.al

Pse po qeverisemi nga pakicat?

0

Reagon në rrjetin social Facebook, Edvin Kulluri. Ja si shprehet ai.

Postimi i plotë

Te dashur miq, prej sot do hedhe ne facebook disa postime qe shpjegojne pse po qeverisemi nga pakicat! Postimi numer 1.

Arroganca e pakicave ose deshtimi fyes i liberalizmit kulturor! Po behet edhe Shqiperia majtas dhe djathtas nje kopje e shemtuar e eksperimentit “liberal”! Po si? Emerimi me cdo kusht i drejtoreshave femra nga Rama ne Shkoder, rinovimi i partive me “te rinj”, imponimi i axhendave te njerezve me orientim seksual te ndryshem, hapja e kufijve per emigrantet viktima te luftes jane vetem disa nga betejat e establishmentit liberal qe e ka futur perendimin dhe Shqiperine ne krize legjitimiteti! Grate nuk kane nevoje te drejtojne pse jane gra pervecse kur jane te afta. Duke i emeruar thjesht se jane “gra” ne fakt eshte fyese per vete ato dhe nuk garanton as sesi qeverisje me te mire! I kthen pa dashje ne pakice perkunder interesit te shumices! Komuniteti LGBT mund te jetoje i qete ne jeten e vet pa detyruar shumicen te vere ne dyshim martesen si institucion i marteses mes burrit dhe gruas dhe te verteten se jeta lind prej bashkimit mes nje burri dhe nje gruaje! Te jesh “i ri” s’do te thote se je me i mire! Mund te jesh i lexuar por edhe medioker, energjik por i papjekur! Kureshtar por pa eksperience! Dhe me keq kur mendon “se historia fillon me ty”, nderkohe qe shume njerezve u eshte dashur shume kohe te ndertojne ligje, norma dhe eksperience per te cuar sferen publike ne nje nivel me te mire se me pare! Emigrantet mund te kerkojne nje vend per te jetuar e punuar me djerse dhe aftesi nese pranojne normat e shoqerise ku emigrojne, por s’mund ti imponojne vendeve perendimore menyren e tyre te jeteses ne shtepine e tyre duke mos punuar per me teper! Nuk shkon dhe pike! E dinim demokracine si sistemin qe “kufizon tiranine e shumices”, ndersa tani po durojme “imponimin e pakicave”, c’ka eshte idiotizimi i liberaleve! I kemi majtas dhe djathtas dhe po na bejme te “ikim nga syte kembet”, po ku?! Me mire te kthejme sovranitetin dhe legjitimetin se te na vene para pakicat! Ti respektojme por jo duke na shkelur me kembe se jane dhe me pak jo per gje!

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.