Standard.al

“Pray for Amazon”, slogani më i ri i idiotëve

2

Nga Gjorg Kodra

Tmerr i madh në pyjet e Amazonës,  shifra alarmante, shpejtësia e djegies ka arritur nivel rekord, raportojne mediat “prestigjioze”.

5 fusha futbolli në minutë. Tmerr, u buu buuuu. Do mbetet planeti pa oksigjen! Pray for Amazon. Pastaj ulesh me laps e letër e kupton se tmerri s’na qenka dhe aq tmerr, bota nuk do shuhet, mushkëritë e tokës janë shëndoshë e mirë.

5 fusha futbolli në minutë, do të thotë 5 hektarë në minutë. Pra 300 hektarë në orë ose 7200 Ha në ditë. Djegia zgjat prej 4 ditësh, sigurisht jo me këtë “ritëm rekord” por po e përdor për lehtësi veprimesh.

Rezulton se sipërfaqja totale maksimale e djegur deri më tani është më pak se 30.000 hektarë pyje të mrekullueshme tropikale. Sipërfaqja totale e Amazonës është 550 milionë hektarë që do të thotë se 30.000 Ha të djegura janë më pak se 0.0001% e sipërfaqes. Ky është dëmtimi që i shkakton një cigare e vetme mushkërive të njeriut.

Kush po lutet për Amazonën në fakt vetëm sa po mbështet një fushatë të shëmtuar globale të mediave të majta ultra liberale për të goditur qeverinë e djathtë braziliane të Bolsonaros si të papërgjegjshme, arrogante dhe antiambjentaliste.

Duan të rrëzojnë qeverinë më të sukseshme në historinë e Brazilit me një shkrepëse! Urime dhe suksese!

2 Comments
  1. liku says

    Jane militantet e majte qe i vene zjarrin Amazones, dhe pikerisht per arsyen qe thote Z.Kodra! E majta kudo qe ndodhet ben gjithçka per te arrirre ne pushtet! Historia ka treguar se si i ka shketrruar vendet e popujt e vet, kjo fare e keqe, qe vetm per te marre pushtein me çdo çmim, shkaterron e djeg e vret, per kolltuk qe pastaj ta vjedhe e ta shkretoje deri ne vdekje !! Race e mallkuar!!!

  2. liku says

    Pse nuk, i publikoni komentet o zagare te medias se legenit! ( jo te kazanit) Nuk mund te thoni qe nuk ka komente sepse sido qe te jete ka si pozitive ashtu dhe negetive per çeshjtjen ne fjale! Edi qe prape nuk e publioni por nuk me shuhet fare! Eshte per ju: per sherbim te brendeshem, o pronar kokepalare!

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.