Standard.al

FOTO/ Kurban Bajrami: 2.5 milionë pelegrinë ngjisin malin Arafat

0

Gati 2.5 milion pelegrinë muslimanë të haxhit u mblodhen në malin Arafat në Arabinë Saudite të shtunën ndërkohë që po ashtu gjatë rrguëtimit të tyre u vendosën me dhjetëra persona të cilët kishin vetëm një detyre: të përpiqeshin për të parandaluar çdo përsëritje të gjendjes vdekjeprurëse të viteve të kaluara.

Barrierat e kontrollit të turmës u ngritën rreth e rrotull kodrës shkëmbore jashtë Mekës, e njohur edhe si Jabal al-Rahma ose Mali i Mëshirës, ku besimtarët mbërritën në këmbë dhe në një linjë autobusësh në dukje të pafund në numër.

Udhëtimi pesë-ditor është menduar të jetë një barazues i madh dhe unifikues në mesin e myslimanëve.

Ky udhëtim ndiqet nga besimtarët përgjatë një shtegu të përshkuar nga Profeti Muhamed 1.400 vjet më parë në Kuran.

Pelegrinët meshkuj veshin rroba të thjeshta të bardha dhe gratë nuk veshin fustanet dhe shami, duke hequr dorë nga tualeti, thonjtë dhe parfumet në përpjekje për t’iu afruar Zotit. Kujtojmë se në 2015 2.300 pelegrinë mbetën të vdekur gjatë marshimit 5 ditor.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.