Standard.al

Teatri, Demalia shfryn ndaj Ramës: Ç’të ka bërë Tirana që e urren kaq shumë?

0

Kryeministri Edi Rama ka bërë publik mesazhin e një tjetër aktori për prishjen e Teatrit Kombëtar.

Këtë herë është Luftar Paja, ai i cili mbështet .Sipas Pajës, Teatri Kombëtar e ka emrin Teatri Kombëtar dhe aty nuk duhet të vijnë vetëm ata që banojnë në Tiranë, por ata që e meritojnë të vijnë në teatër.et prishjen e Teatrit, teksa artikulon qartë se duhet një godinë e re.

Por nuk mungon as reagimi i analistit Ilir Demalia.

“Kjo e fundit që bëre sot me fshatarin-komunist Luftar Paja, siç ti e quaje para 90-ës si pjella më bastarde e artit realizmit socialist si kombinimi fshataro-komunist, tregon se për qëllimet tuaja perverse dhe fitimeve nga mafja e ndërtimit për konsolidimini e pushtetit tënd. Ti pështyn jargët tuaja mbi gjithkë, duke harruar se ato jargë po bien mbi fytyrën tëndë të jargajosur si shpërfytyrim i shpërfytyrimit tënd të lindur në ngjizjen tënde”, shkruan ndër të tjera në reagimin e tij në Facebook Ilir Demalia.

Reagimi i plotë i Ilir Demalisë: 

Ç’të ka bërë Tirana që e urren kaq shumë KM?

Si o njeri je kaq i shpërfytyruar në raport me veten!

Nuk po të drejtohem me letër të hapur, por po ti themë dy gjëra hapur, se sa i shpërfytyrruar je në raport me veten, jo vetëm shpirtërisht, se atë se ke dhe se ke pasur kurrë!

Jo vetëm si bindje nga formimi yt që nuk i ke pasur kurrë as njërën e as tjetrën, jo vetëm nga çfaqja juaj si “antikomunist” duke u çfaqur deri si fashit në fund 80 fillim 90, jo vetëm nga paftyrsia e atyre e qëndrimeve të tuaja që në fund 80′ flisje me urrejtje dhe si një shkrimtar pa vlerë dhe vetëm shërbëtor i regjimit për Ismail Kadaren, dhe sot, na e propozon si President i vendit si njeriu më i lartë i letrave botërore, si krenaria jonë kombëtarë, duke na e krahasuar me Flamurin dhe Skëndërbeun, ( me siguri miku juaj Ardian Klosi po luan në varr kur dëgjon këto e të tjera që thua, dhe Ti vjen në orgazmë pështyn në jargë mbi varrin e mikut tënd) Ti, je Ai, që më kujton Nolin me vargjet, “Dhe Feridi faqe ndërron? Fryn bëlçitë dhe gjëmon? Se katrani zbardhëllon!” Ti sot je kthyer në një katran që nxin vendin Tiranën dhe Shqipërinë duke “zbardhëlluar” me pjesën më katundare, më injorante, më kriminale, më primitive që ke formuar me llumin kombëtar Rilindja.

Tashmë këto dhe shumë të tjera do ti rreshtoj njëhërë tjetër, se si ti po të shikosh veten dhe të kthesh gjithë aktivitetin tënd artistik-politik ti nuk duhet ta nxjerrësh fytyrën më në publik.

Por fytyra jote nuk ka ngjyrë ajo është paftyrsia vetë.

Por kjo e fundit që bëre sot me fshatarin-komunist Lufter Paja, siç ti e quaje para 90-ës si pjella më bastarde e artit realizmit socialist si kombinimi fshataro-komunist, tregon se për qëllimet tuaja perverse dhe fitimeve nga mafja e ndërtimit për konsolidimini e pushtetit tënd, Ti pështyn jargët tuaja mbi gjithkë, duke harruar se ato jargë po bien mbi fytyrën tëndë të jargajosur si shpërfytirim i shpërfytirimit tënd të lindur në ngjizjen tënde.

Këtë bëre sot me fshatarin-komunist siç e quje Ti, Luftar Pajan, duke na e sjellë argumentin e këtij jarge-pushteti për jargët e pushtetit tënd si argument për prishjen e Teatrit. Një fshatarë-komunist që kana-kari yt i bashkisë na e bëri “Nderi Tiranës” duke i vënë njeë bajgë tjetër mbi kokë Tiranës

Sa poshtë e çove pjacën e Tiranës dhe sa urejtje paske për këtë qytet që rriti një monster si ty për ti shkuar shkatërrimit të qytetarisë dhe historisë se këtij qyteti deri në fund.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.