Standard.al

Kulluri: U marrin paratë njerëzve me taksa të larta!!! Asnjë hap pas….

0

Nga Edvin Kulluri

Ne perendim elita liberale e ka shnderruar kapitalizmin ne instrument per te garantuar fitimet e veta me parate e njerezve ne fonde pensionesh dhe investimesh, duke i spostuar kapitalet shpeshhere ne vende te pazhvilluara me qellim rritjen e fitimit. Mbyllen vende pune ne Amerike, Angli e kudo vetem e vetem qe te fitojne vete dhe tu hedhin nje kocke prej 3% poseduesve te aksioneve dhe kaq! Ketu ne Shqiperi ja u marrin parate njerezve me taksa te larta nepermjet koncensioneve! Nuk kane menyre tjeter per tu ushqyer ne kurriz te njerezve. Po te njejtet njerez qarkullojne nga kompanite ne administrate publike dhe institucione nderkombetare. Kjo ndodh edhe ne perendim edhe ne Shqiperi! Kane mbyllur qarkun e shkurter ne favor te vetes duke shtypur kapitalizmin prodhues, novacionin, konkurencen, meritokracine, perfaqesimin dhe qarkullimin e elitave! Mbasi kapin parate, kapin pushtetin politik, institucionet nderkombetare, mediat, NGO-te. Vijen nga te njejtat shkolla, qarkullojne po te njejtet gjithandej! Ky eshte ESTBLISHMENTI! Amerikanet me Trump, Anglezet me Brexit, Italianet me LegaNord+5 Yjet e te vende te tjera, po i nxjerrin jashte sistemit qe kane kapur e keshtu me rradhe! Nuk ka me beteje mes te majtes dhe te djathtes por mes establishmentit dhe anti-establishmentit me tha ne nje darke nje nga opinionistet e njohur amerikane konservator 1 muaj me pare ne Tirane! E dija, ndaj prej 2 vitesh jam ne lufte bashke me miq dhe kolege ne betejen me Bashen dhe Ramen dhe jo me vetem me Ramen! Keta jane sherbetore te te njejtes skeme! E kish thene vete Soros para 10 vitesh ne Tirane dhe nuk e kuptuam ne ate kohe por ca vite me vone! Ja vlen te mos besh #asnjehaprapa per larguar Ramen dhe Bashen! Duhet bere per shqiptaret!

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.