Standard.al

Hakmarrja primitive e Ramës dhe Veliaj, PS mbledh firmat për shkarkimin e Malaj nga BSH

0

Maxhoranca socialistet me nje gjest hakmarrje tererisht primitive,  pritet të shkarkojë ish-deputetin e saj, Arben Malaj nga Bordi i Bankës së Shqipërisë. Deputetët e Partisë Socialiste kanë mbledhur 28 firma, me anë të të cilave kërkojnë që Arben Malaj të lirohet nga posti i anëtarit të Bordit të Bankës së Shqipërisë. Në letrën e firmosur nga socialistët theksohet se Malaj ka kryer shkelje etike në daljet publike, për këtë arsye ai nuk mund të jetë më pjesë e Bankës së Shqipërisë.

Prej kohesh Arben Malaj ka folur ne publik me qendrime teresisht te drejta dhe pa asnje orientim politik mbi problematikat e vendit, ku qartazi keto qendrime nuk i kane pelqyer partise socialiste e cila e di shtetinb si prone te veten. Malaj ka kritikuar ne disa raste hapat e ndermarra nga qeveria dhe ka kerkuar zgjidhje te krizes, duke pohuar se: “Apeli im publik edhe për Ramën. Ai mund të bëjë çfarë të dojë me pushtetin e tij por nuk qeveriset më pas zgjedhjeve pa pjesëmarrjen e opozitës. Në 2005 PS kishte mundësinë të merrte mandatin e tretë dhe është lëvizur për 2-3 vota dhe në balotazh.”, ka thene Malaj. Kjo deklarate dhe disa qendrime kritike mbi kryebashkiakun Veliaj duket se i kane kushtuar ish-ministrit socialist, i cili tanime eshte ne “tyten” e mazhorances.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.