Standard.al

Drogë dhe armë, 9 në pranga, mes tyre 1 polic…

0

Një aksion policor ka çuar në pranga  9 persona, mes të cilëve edhe një punonjës policie të Patrullës së Përgjithshme.

Arrestimet janë bërë në Krujë, ku personat e arrestuar akuzohen se kishin mbjellë kanabis dhe mbanin armë pa leje.

Përveç të arrestuarve edhe 3 persona të tjerë janë lënë në ‘detyrim paraqitje’.

Njoftimi i Policisë së Shtetit:

Arrestohen dhe ndalohen 9 persona, si dhe shpallet në kërkim një tjetër.

Ekzekutohen edhe 3 masa sigurie ‘Detyrim paraqitje’

Sekuestrohen 3 armë zjarri, 5 armë gjahu dhe municion luftarak.

Asgjësohen fidanë kanabis të kultivuar, në një zonë të pyllëzuar të fshatit Shqezë të Krujës.

Shërbimet e Komisariatit të Policisë Krujë dhe SHÇBA – ja, e mbështetur nga Forcat e Lëvizshme Operacionale në Policinë e Shtetit, finalizuan me sukses Operacionin Policor të Koduar ‘Ndëshkimi’.

Në funksion të procedimit penal të vitit 2019, u bë ekzekutimi i masave të sigurisë ‘Arrest në burg’, për veprën penale ‘Kultivimi i bimëve narkotike’, kryer në bashkëpunim dhe ‘Prodhimi dhe mbajtja pa leje e armëve luftarake dhe municioneve’ për shtetasit:

V. B., 50 vjeç, banues ne fshatin Mafsheq, Krujë.

R. B., 53 vjeç, banues në Fushë Krujë.

Sh. X., 48 vjeç, banues në fshatin Shqezë të rrethit Krujë.

M. K.,  28 vjeç, banues në fshatin Shqezë të rrethit Krujë.

K. K.,  46 vjeç, banues në fshatin Selitë të rrethit Kurbin.

B.  I., 26 vjeç, banues në fshatin Malbardhë të rrethit Kurbin.

H. P., 52 vjeç, banues në Krujë, me detyrë Oficer i Patrullës së Përgjithshme në Komisariatin e Policisë Krujë.

U bë arrestimi në flagrancë i shtetasit F. K. , 58 vjeç, lindur dhe banues në fshatin Shqezë, Krujë, kapja dhe ndalimi me iniciativë i shtetasit F. B., 35 vjeç, banues në fshatin Halile, Fushë Krujë, të dy për veprat penale ‘Prodhimi dhe mbajtja pa leje e armëve luftarake dhe municioneve’ dhe ‘Prodhimi dhe mbajtja pa leje e armëve të gjuetisë’.

U bë shpallja në kërkim e shtetasit A. B., banues në fshatin Halile, Fushë Krujë, për veprën penale ‘Kultivimi të bimëve narkotike’, kryer në bashkëpunim dhe ‘Prodhimi dhe mbajtja pa leje e armeve luftarake dhe municioneve’.

U be ekzekutimi i masave të sigurisë ‘Detyrim paraqitje’ për tre shtetas Y. K., Xh. B dhe A. B., për veprën penale ‘Kultivimi i bimëve narkotike’, kryer në bashkëpunim dhe ‘Prodhimi dhe mbajtja pa leje e armeve luftarake dhe municioneve’.

Nga tërësia e veprimeve hetimore e procedurale, ka rezultuar se këta shtetas në bashkëpunim me njeri-tjetrin, kanë kultivuar bimë narkotike në një zonë të pyllezuar të fshatit Shqezë të rrethit Krujë.

Gjithashtu, gjatë operacionit, si rezultat i kontrollit të banesave të këtyre shtetasve dhe ambienteve përreth tyre, Policia gjeti dhe sekuestroi 3 armë zjarri ‘pushkë’, 5 armë gjahu, municion luftarak dhe 17 aparate celulare.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.