Standard.al

“Të hiqen nga puna të gjithë punonjësit që nuk votojnë për PS-në”/ Bild, përgjimet që trondisin…

0

Gazeta gjermane Bild ka publikuar gjashtë kaseta të reja përgjimesh, që tregojnë sesi Astrit Avdylaj kotrollonte të gjitha drejtoritë e Bashkisë së Durrësit dhe Shijakut, madje vendoste edhe lidhur me personat e punësuar.

Në përgjime dëgjohet sesi Avdylaj pyet Dakon për takimin që ka pasur një ditë më parë me Ramën, ndërkohë që i drejtohen njëri tjetrin me fjalët vëlla.

Pjesë nga përgjimi 1 Dako-Avdylaj: 

Astrit Avdylaj: A të ka zënë gjumi mbrëmë se ke takuar Edi Ramën, keni ndejt jeni kënaq

Durrësi: Ca bëhet

Avdylaj: Nga je vëllai

Dako: Unë po iki te ata çunat në Ishëm, thuaji burazerit

Avdylaj: Jo tani e lëmë më vonë, Vathë Alla është këtu me mu, po na dëgjon tani

Dako: Epo mirë takohemi në Durrës atëherë

Avdylaj: Jo do takohemi atje ku e kemi lënë, të mbaroj punë me Anin (drejtori i hipotekës së Durrësit), dhe do takohemi

Dako: Epo mirë

Avdylaj: Hajde të du fort vëllai, të puth

Ndërkohë që një tjetër përgjim është ai mes Ivi Doçit, drejtor i Ujësjellësit në Bashkinë e Shijakut dhe Avdylajt, mes tyre flitet se do të hiqen nga puna të gjithë punonjësit që nuk votojnë për PS-në.

Doçi: Astrito si ke qenë nga shtëpia mirë.

Abdylaj: Isha dje pak në Durrës, jam këtu me Elton Arbanën (takova atë, e ka fjalën për Vangjush Dakon), dua listën e personave që mund të kesh kundra, që janë me PD

Doçi: I kam ndarë unë i kam gati

Avdylaj: Duhet ti thërrasim ata dhe t’i tundim pak, o ke puna, o të na japin votën, të ikin te shtëpia

Doçi: S’bëhet fjalë fare, i kam të ndame me kompjuter

Avdylaj: Mirëardhsh, na fal për shqetësimin Natën

Një rast edhe më flagrant është komunikimi mes Avdylajt dhe Elton Arbanës, ku i forti i Shijakut i kërkon që të ndërhyjë te drejtori i INUK-ut Artur Çela, në mënyrë që ti heqë disa gjoba për ndërtimet e tij.

Astrit Avdylaj i thotë se Dako nuk është në Shqipëri, dhe për këtë ai nuk dinte se kujt t’i drejtohej.

Avdylaj: A e di ku e kisha hallin, e njeh drejtorin e INUK

Arbana:  E njoh mo, atë Dallëndyshen

Avdylaj: Jo Dallëndyshen jo, atë të Durrësit mo, një Artur

Arbana: Artur Çela, është i Bashkisë së Durrësit ai

Avdylaj: Eee, i Shijakut është ai?

Arbana: Jo, jo është i Vangjushit

Avdylaj: Po s’ka qenë Vangjushi këtu ndaj, se është andej me Edin, mere dhe i thuaj që ke vënë gjoba në , o bythqim, ka shku në Fermë të Mësuesit duke vënë gjoba, se nuk e marr dot Vangjushin.

Arbana: Ke ndonjë emër se kujt ia ka vënë?

Avdylaj: Thuaji ke bërë gabim o pis, se unë skam ku marr se Vangjushi është me Ramën në Zvicër

Arbana: E mor vesh, po mua më kanë hequr para një jave

Avdylaj: Unë nuk e di

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.