Standard.al

Valë protestash, demonstrata më e madhe në 30 vite/ Kërkojnë dorëheqjen e kryeministrit

0

Pas zgjedhjeve europiane, Perëndimi është futur në krizë politike, ku si në Itali, Austri, Greqi, Angli etj, priten të mbahen zgjedhjet e parakoshme, si pasojë e rezultatit në zgjedhjet europian.

Republika Çeke është përfshirë ditën e sotme në protestë, ku sipas medieve ndërkombëtare thuhet se është protesta më e madhe politike në 30 vite, që nga rënia e komunizmit. Rreth 100 mijë persona janë grumbulluar në Pragë ditën e sotme ku kërkojnë dorëheqjen e kryeministrit, Andrej Babis.

Sipas organizatorëve të kësaj proteste, pjesëmarrja do të vijë në rritje pas zbulimit të një raporti të Komisionit Europian, që e akuzon kryeministrin Babis për lidhje me një konglomerat industrial që merr subvencione të buta.

Pasi policia rekomandoi në prill që ai të përballej me akuzat për mashtrim penal lidhur me keqpërdorimin e supozuar të fondeve të BE, ai u përgjigj me shkarkimin e ministrit të drejtësisë në qeverinë e tij të koalicionit.

Babiš ishte temë e katër tubimeve masive në Pragë dhe qytete të tjera në gjashtë javët e fundit. Një tubim në sheshin Wenceslas dy javë më parë tërhoqi të paktën 50.000 njerëz. Këtë herë, pritet që protestuesit të mbushin tërë sheshin dhe organizatorët do të instalojnë një sistem më të madh të shëndoshë për të arritur audiencën më të madhe.

Një nga organizatorët e kësaj proteste shprehet se kryeministri është tronditur tepër nga protesta.

“Kam informacion të brendshëm nga njerëzit e afërt me të se ne jemi një problem i madh për të dhe se ai është nervoz”, tha ai. “Ai është në një qoshe. Ju vetëm duhet të keni parë konferencat e tij për shtyp në dy javët e fundit për të parë se ai është i shqetësuar “./theguardian

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.