Standard.al

VIDEO/ Pamje spektakolare! Tifozët e Ajaxit “djegin” sheshin, 100,000 të pranishëm

0

Më shumë se 100,000 njerëz ishin të pranishëm në Muzeun e Amsterdamit të enjten pasdite për të festuar kampionatin dhe kupën e Ajaxit.

Rreth 100 mijë tifozë të Ajaksit dolën në shesh për të festuar mbylljen e një sezoni fantastik, ndërsa lojtarët e Ajax kishin veshur të gjithë fanellën me numër 34, që simbolizonte 34 titujt kampion të gjigantëve të Holandës në Eredivisie.

Në një moment policia i nxiti njerëzit që planifikonin të udhëtonin në festime për të qëndruar në shtëpi, sepse zona ishte e mbushur plot.

Muzeu Van Gogh dhe Stedelijk u mbyllën për shkak të turmave të pritshme dhe tre shkolla të mesme u detyruan të kalonin provimet përfundimtare në një vend të ri për shkak të zhurmës dhe shqetësimit.

Të mërkurën në mbrëmje, Ajax fitoi titullin e Holandës për herë të parë që nga viti 2014 dhe më parë mori Kupën KNVB për herë të parë në nëntë vite.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.