Standard.al

Ushqimet që janë si droga: Nga ato krijoni varësi…

0

Studiuesit kanë bërë një listë të ushqimeve të cilat krijojnë varësi dhe kështu që kthehen në rrezik për shëndëtin veçanërisht për fëmijët.

Ajo kryesohet nga pica dhe vazhdon me çokollatë, patatina etj. ndërsa djathi është në vendin e dhjetë është i pari në listë, që konsiderohet i papërpunuar.

Procesimi duket sikur është thelbi i adiksionit.

“Në mënyrë të ngjashme sesi drogat procesohen për të rritur adiksionin, studimi sugjeron që mund të procesohen ushqimet duke shtuar yndyra dhe karbohidrate të ripërpunuara, si mielli dhe sheqeri”.

Dhe ndërkaq që “Yale Food Addiction Scale” mbështetet në baza shkencore një rezultat interesant i studimit është që “uji” merr pjesë në listë para gjithë frutave dhe perimeve të përfshira.

Shihni listën dhe nëse doni të hani diçka ndërsa lexoni, zgjidheni nga fundi.

Pica

Çokollata

Patatinat

Biskotat

Akullorja

Patate të skuqura

Burgeri me djathë

Kripa jodietike

Torta

Djathi

Proshutë

Pula e pjekur

Kokoshka me gjalpë

Drithëra

Çamçakëz

Bifteku

Arrat

Vezët

Gjoks pule

Çibukë

Ujë

Dredhëza

Misër (pa gjalpë ose kripë)

Salmoni

Bananet

Brokoli

Oriz i thjeshtë kaf

Molla

Bishtaja

Karota

Kastraveci

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.