Standard.al

Video/ Autoblindat e ushtrisë shtypin protestuesit kundër Maduros

0

Prej disa orësh vazhdoi grushti i shtetit në Venezuelë ku mijëra qytetarë dhe ushtarë dolën në mbështetje të presidentit të vetëshpallur Juan Guaidó.

Presidenti i Brazilit, Jair Bolsonaro si dhe SHBA kanë shprehur mbështetjen ndaj Guaidos dhe “lirisë së venezuelanëve”.

Ndërkohë nga vendi shpërndahen pamje të përplasjeve të ashpra mes kundërshtarëve të presidentit Nicolás Maduro dhe mbështetësve të tij.

Forcat qeveritare të presidentit Maduro po shtypin me automjete të blinduara protestuesit.  Prej muajsh qytetarët e Venezuelës janë në protesta pa pushim në mbështetje të kandidatit për President Guaido ndërkohë që Maduro po përdor të gjitha mjetet e dhunshme, forcën policore dhe ushtarake kundër qytetarëve që kanë mbushur rrugët

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.