Në KQZ për zgjedhjet lokale të 30 qershorit janë regjistrua 35 parti. E fundit që u regjistrua në këto zgjedhje ishte partia “Bindja Demokratike” e Astriti Patozit.
Ndërsa partitë kryesore që refuzuan këto zgjedhje janë: PD, LSI, PR, LZHK, PDIU, PBDNJ, PAA, PDK. 8 partitë refuzuan të hynin në zgjedhjet me Edi Ramën kryeministër dhe kërkojnë rrëzimin e kësaj qeverie.
Mes partive që janë regjistruar janë edhe PSD, Aleanca Kuq e Zi, FRD, Zgjidhja, PDS, PLD. Theksojmë se afati i regjistrimit të partive në KQZ ishte deri më 24 prill, ditën e djeshme.
Lista e plotë:
1. Partia e Gjelbër – Edlir Petanaj
2. Partia Kombëtare Konservatore Albania – Kujtim Gjuzi
3. Partia Kristian Demokrate – Dhimitër Musliu
4. Partia Aleanca Demokristiane e Shqipërisë – Zef Bushati
5. Partia Socialiste e Moderuar – Gjergji Koja
6. Partia e Unitetit Kombëtar – Idajet Beqiri
7. Partia e Migracionit Shqiptar – Kostaq Papa
8. Partia për Mbrojtjen e të drejtave të punëtorëve të Shqipërisë – Kadri Isufaj
9. Partia Personat me Aftësi të Kufizuar – Gjovalin Shqalshi
10. Partia Lëvizja Punëtore Shqiptare – Genci Sakaj
11. Partia e të Drejtave të Mohuara – Ilir Vata
12. Partia Demokracia e re Europiane – Koçi Tahiri
13. Partia Aleanca për Barazi dhe Drejtësi Europiane – Valentino Mustaka
14. Partia Demokrate për Integrim dhe Prosperitet – Kujtim Muça
15. Partia Ardhmëria Shqiptare – Emin Subashi
16. Partia Minoriteti Etnik Grek për të ardhmen – Kristo Kiço
17. Partia për Liri Demokraci dhe Etikë – Arian Galdini
18. Partia Social Demokrate Shqiptare – Skënder Gjinushi
19. Partia për Demokraci dhe Solidaritet – Gaqo Apostoli
20. Partia Komuniste e Shqipërisë – Qemal Çiçollari
21. Partia Socialiste e Shqipërisë – Edi Rama
22. Partia Bashkimi Demokrat Shqiptar – Ylber valteri
23. Partia Ora e Shqipërisë – Zef Shtjefni
24. Partia Bashkimi Liberal Demokrat – Arjan Starvova
25. Partia për Mbrojtjen e të Drejtat të Emigrantëve – Ymer Kurti
26. Partia Socialpunëtore shqiptare – Ramadan Ndreka
27. Partia Zgjidhja – Koço Kokëdhima
28. Partia Demokracia Sociale – Paskal Milo
29. Partia Ligj dhe Drejtësi – Spartak Ngjela
30. Partia e Reformave Demokratike Shqiptare – Krenar Rryçi
31. Partia e Pajtimit Kombëtar Shqiptar – Spartak Dobi
32. Fryma e re Demokratike – Bamir Topi
33. Aleanca Kuq e Zi – Lumturi Ratkoceri
34. Lista e Barabartë – Endri Tafani
35. Bindja Demokratike.