Standard.al

Nga daja i Ramës tek i ati i Spartak Ngjelës….kush janë kriminelët e luftës?!

0

Në listën e ‘personave përgjegjës për krimet e Luftës’, publikuar në librin ‘Krimet e komunistëve’, të studiuesit Çelo Hoxha, botim i Institutit të Studimeve për Krimet dhe Pasojat e Komunizmit, janë 265 emra.

Mes tyre janë komandantë e komisarë çetash, kompanish, batalionesh, brigadash, që, sipas Hoxhës, janë përgjegjës për krimet e Luftës.

Në këtë libër, Hoxha bën përgjegjës të gjithë drejtuesit e formacioneve partizane për krimet që janë kryer gjatë viteve të Luftës Antifashiste Nacionalçlirimtare.

Mes emrave që janë përgjegjës për krime lufte është edhe babai i Spartak Ngjelës, edhe pse më vonë familja e tij, vuajti pasojat e regjimit diktatorial.

Lista me 265 emrat të cilësuar si kriminelë lufte:

  1. Asllan Gurra, komandant i batalionit të Oparit, Korçë
  2. Abdyl Këllezi, komisar i Brigadës XVI
  3. Adil Çarçani, zv.komisar i Brigadës VII
  4. Adil Prishta, zv/komandant batalioni, Brigada VII
  5. Adnan Qatipi, zv.komandant batalioni, Brigada III
  6. Ali Vinçani, komandant i Batalionit ‘Kelmendi-Gërmenj’, Korçë
  7. Agush Gjergjevica, anëtar i shtabit të Qarkut Korçë
  8. Amdi Babani, komandant batalioni, Brigada XV
  9. Andon Xoxa, komisar, kompania II, batalioni II, Brigada I
  10. Anton Bulaqi, zv.komandant batalioni, partizan vullnetar i Shkodrës
  11. Ardi Rakipi, zv.komandant batalioni, Brigada V
  12. Asaf Dragoti, komandant i Brigadës VIII
  13. Asaf Tahiraj, Komandanti i Brigadës VIII
  14. Astrit Nishani, zv.komandant batalioni, Brigada VI
  15. Baba Fejzo, anëtar u Shtabit të Zonës I Operative
  16. Bahri Zaimi, komandant artilerie i Brigadës VII
  17. Bajt Asllani, zv.komandant batalioni, Grupi i Pezës
  18. Balili Peçi, zv.komandant batalioni, Brigada VI
  19. Baki Starja, komandant batalioni territorial, Qarku Korçë
  20. Bako Dervishi, komandant batalioni, Brigada V
  21. Bajram Vula, zv.komandant batalioni, Brigada III
  22. Bajram Sinojmeri, zv.komisar i Brigadës VIII
  23. Bedri Spahiu, komisar i Zonës I Operative, anëtar i KQ të PKSH-së, anëtar i kryesisë së KANÇ
  1. Bejto Bultica, komandant batalioni
  2. Beqir Balluku, komandant i Brigadës II
  3. Bido Sejko, zv.komandant batalioni, Brigada VI
  4. Bilbil Klosi, anëtar u sektorit politik, Brigada V
  5. Burhan Beqari, komandant batalioni II, Brigada V
  6. Cute Selenica, komandant çete, qarku Korçë
  7. Çelo Arrëza, komandant batalioni II, Brigada V
  8. Dali Ndreu, anëtar i Shtabit të përgjithshëm të UNÇ-së, komandant i Divizionit I
  9. Dane Mehmeti, komandant batalioni, Brigada V
  10. Dul Rioli, komisar i rrethit Lezhë
  11. Dushan Mugosha, themelues i PKSH, zv.komisar i Brigadës I
  12. Hetim Haxhiu, zv.komandant i batalionit ‘Reshit Çollaku’
  13. Enver Hoxha, anëtar i KQ të PKSH, komisar i Shtabit të përgjithshëm; komandant i UNÇ-së; anëtar i kryesisë së KANÇ
  14. Enver Liçaj, komisar i çetës së Sopotit
  15. Ernest Jakova, zv.komandant Batalioni, Brigada III
  16. Esat Dishnica
  17. Esat Ndreu, komandant i grupit territorial të Dibrës
  18. Estref Sihati, zv.komandant batalioni, Brigada VIII
  19. Fadil Çeçi, zv.komandant i Brigadës V
  20. Faik Cakuni, komandant i batalionit ‘Fuat Babani’, Korçë
  21. Faslli Jaho, anëtar i shtabit të zonës I operative
  22. Fatmir Gjata, zv.komisar i batalionit ‘Çlirimi’, Korçë
  23. Fejzo Bino, komisar, kompania III, batalioni I, Brigada I
  24. Fejzo Ismaili, në dispozicion të shtabit të zonës I operative
  25. Ferik Hado, në dispozicion të shtabit të zonës I operative
  26. Ferit Radovicka, komisar, kompania I, batalioni II, Brigada I; komandant batalioni, Brigada I; komandant i operacionit të spastrimit në Koplik, 1945
  27. Fetah Selcka, zv.komandant batalioni, Brigada IV
  28. Feti Bubësi, komandant batalioni IV, Brigada VI
  29. Feti Smokthina, komandant i kompanisë II, batalioni I, Brigada I; komandant batalioni, Brigada I
  1. Fiqirete Shehu
  2. Flamur Nishani, anëtar i sektorit politik për çështjet e rinisë në Brigadën VIII
  3. Foto Stamo, komisar çete, Qarku Korçë
  4. Gafurr Çuçi, anëtar i sektorit politik të Brigadës VIII, komisar i Divizionit V
  5. Gani Nivica, komandant batalioni, Brigada VIII
  6. Gogo Nushi, anëtar i KQ të PKSH-së
  7. Gaqo Peristeri, komisar batalioni, Qarku Korçë
  8. Gaqo Bashko, anëtar i kryesisë së KANÇ
  9. Gjergj Kokoshi, anëtar kryesisë së KANÇ
  10. Gjin Marku, anëtar i KQ të PKSH, komandant i Brigadës VII
  11. Gjon Banushi, komandant i Brigadës IV
  12. Gjon Gjonaj, zv.komandant i Brigadës XVI
  13. Gjon Marashi, komandant i çetës së Dukagjinit
  14. Hajdar Dushi, zv.komisar i batalionit partizan, vullnetar të Shkodrës
  15. Haki Bejko, komisar, kompania III, batalioni II, Brigada I
  16. Haki Toska
  17. Halim Xhelo, komandant batalioni, Brigada V
  18. Hamdi Lemo, komandant Batalioni, Brigada III
  19. Hamit Keçi, zv.komandant i Brigadës III
  20. Hariz Velo, anëtar i shtabit të zonës I Operative
  21. Hasan Moglica, komandant çete, Qarku Korçë
  22. Hasan Mëhilli, komisar i kompanisë II, batalioni I, Brigada I
  23. Hasan Pulo, zv.komandant i zonës I operative, anëtar i kryesisë së KANÇ
  24. Hasan Selenica, zv.komisar i batalionit ‘Hakmarrja’, Korçë
  25. Haxhi Lleshi, anëtar i shtabit të përgjithshëm të UNÇ-së
  26. Haxhi Seseri, komandant i batalionit territorial të Dajtit
  27. Hito Çako, zv.komandant i Brigadës V
  28. Hulusi Spahiu, komandant i Brigadës III
  29. Hysen Blloshmi, komandant i çetës së Sopotit
  30. Hysen Çino, komandant batalioni, Brigada V
  31. Hysen Zenelaj, zv.komandant, kompania II, Batalioni II, Brigada I
  32. Hysni Kapo, zv.komisar i zonës I operative, komisar i Brigadës V; anëtar i

Shtabit të përgjithshëm të UNÇ-së; anëtar i shtabit të divizionit I

  1. Hysni Manushi, komandant batalioni, Brigada III
  2. Hysni Selcka, komandant batalioni, Qarku Korçë
  3. Ibrahim Stafa, zv.komisar i batalionit Vërçë-Sulovë
  4. Idris Seiti, komandant, kompania I, batalioni II, Brigada I; zv.komandant batalioni, Brigada I
  5. Idriz Tahiri, komisar i qarkut Shkodër
  6. Irakli Bozo, komandant batalioni, Brigada II
  7. Irfan Peshtafi, oficer i seksionit operativ të Brigadës VII
  8. Islam Radovicka, komandant i zonës I operative, anëtar i shtabit të përgjithshëm të UNÇ-së
  9. Istref Sehati, zv.komandant batalioni, Brigada V
  10. Izet Kallarati, në dispozicion të shtabit të zonës I operative
  11. Jaho Gjoliku, anëtar i shtabit të zonës I operative, zv.komandant Brigada V I
  12. Jorgji Zëra, komandant batalioni, Brigada II
  13. Josif Prifti, komisar i batalionit ‘Hakmarrja’, Korçë
  14. Kadri Hazbiut, komandant i batalionit, Brigada V
  15. Kadri Hoxha, komandant i batalionit të Çermenikës; komandant i grupit të

Qarkut të Elbasanit; anëtar i KQ të PKSH, komisar i Brigada VII

  1. Kadri Musaj, komisar i batalionit Vërçë-Sulovë
  2. Kahreman Ylli, komisar i Brigadës IV
  3. Kapo Lena, komandanti i batalionit Vërçë-Sulovë
  4. Kiço Ngjela
  5. Koçi Xoxe, themelues i PKSH-së, anëtar i KQ të PKSH-së, anëtar i kryesisë së KANÇ
  6. Koço Prifti
  7. Koço Tashko, anëtar i kryesisë së KANÇ
  8. Komandanti i çetës së Shën Gjergjit (i paidentifikuar)
  9. Kristo Themelko, themelues i PKSH, anëtar i KQ të PKSH-së, komisar i çetës së Pezës
  1. Kudret Fratari, zv.komandant batalioni, Brigada VIII
  2. Lako Polena, komisar i Brigadës II i Mbrojtjes së Popullit
  3. Laver Sulçe, zv.komandant batalioni, Brigada I
  4. Lefter Kolonja, zv.komandant batalioni, grupi i Pezës
  5. Liri Gega, anëtare e KQ të PKSH-së
  6. Lan Qafëzezi, zv.komandant batalioni, Brigada VII
  7. Lutfi Leka, komandant i batalionit të Bëzhetës
  8. Llambi Gostivishti, zv.komisar i batalionit ‘Reshit Çollaku’
  9. Maman Saliu, komisar i qarkut të Mbrojtjes Popullore, Shkodër
  10. Manol Konomi, anëtar i kryesisë së KANÇ
  11. Manush Myftiu, zv.komisar i Brigadës V
  12. Maqo Çomo, zv.komisar i batalionit ‘Fuat Babani’
  13. Mark Uli, komisar i çetës së Dukagjinit
  14. Marko Billa , komandant i RPV Palasë
  15. Maze Jaupi, zv. komandant batalioni, Brigada VIII
  16. Medar Shtylla, anëtar i KANÇ
  17. Medat Poloska, zv.komisar i batalionit të Oparit, Korçë
  18. Mehmet Jaho, zv. Komandant i Brigadës XII, pseudonimi Luftar Bolena
  19. Mehmet shehu, kandidat i PK të PKSH-së, komandant i Brigadës I, zv.

Komandant i divizionit I; komandant i operacioneve në Shkodër, pas lufte

  1. Meshit Çela, zv.komisar, batalioni II, Brigada I
  2. Mestan Ujaniku, komandant i shtabit të qarkut të Beratit
  3. Mellan dervishaj, komandant i Brigadës XI
  4. Mihal Prifti, komisar i Divizionit II
  5. Mihallaq Ziçishti, komandant i Qarkut të Mbrojtjes Popullore, Shkodër
  6. Miladin Popoviç, themelues i PKSH, drejtues de facto i saj
  7. Minella Koleka, komandant i komandës së vendit, Himarë
  8. Misto Treska, komisar batalioni territorial, Korçë, komisar i Brigadës XX
  9. Muhamet Prodani, komandant i kompanisë III, batalioni I, brigada I; komandant i Brigadës I
  10. Muharrem Kokomani, zv.komandant batalioni, grupi i Pezës
  11. Muharrem Butka, komandant i komandës së Qarkut të Korçës
  12. Musa Daci, zv.komandant batalioni, Brigada VI
  13. Mustafa Matohiti, komisar i brigadës VI
  14. Mustafa Gjinishi, anëtar i Shtabit të Përgjithshëm, të UNÇ-së
  15. Mustafa Xhani (Baba Faja Martaneshi), komandant i batalionit të Martaneshit, anëtar i shtabit të përgjithshëm të UNÇ-së
  1. Myslym Peza, anëtar i Shtabit të Përgjithshëm të UNÇ-së, komandant i partizanëve të Pezës
  1. Myslym Shyri, komisar batalioni II, Brigada I
  2. Myzafer Spaho, komisar i Brigadës III
  3. Myzafer Trebeshina, komisar i divizionit IV
  4. Nako Spiru, anëtar i KQ të PKSH-së, anëtar i kryesisë së KANÇ
  5. Nasi Vithkuqi, komandant batalioni, Brigada IV
  6. Naum Kristo, zv.komandnt batalioni, Brigada IV
  7. Naxhije Dumi, kandidate e KQ të PKSH-së
  8. Ndreko Rino, zv.komandant, kompania III, batalioni I, Brigada I, komandant batalioni, Brigada I; komandant i operacionit të Dukagjinit pas lufte
  1. Neim Kuçi, komandant batalioni, Brigada VII
  2. Neki Pirgu, komandant Çete, Qarku Korçë
  3. Nesti Titani, komisar i batalionit ‘Çlirimi’, Korçë
  4. Neshat Hysi, zv. Komandant i Brigadës VII
  5. Nexhip Vinçani, komandant i grupit partizan të Korçës, komandant i Brigadës IV
  1. Ngjeli Argjiri, komandant, kompania II dhe zv.komandant, batalioni II, Brigada I; zv.komandant, Brigada VIII
  2. Niazi Çepani, anëtar i Shtabit të Qarkut të Beratit
  3. Niko Çeta, komisar i batalionit Kelmendi-gërmenji, Korçë
  4. Nuredin Aliu, anëtr i Shtabit të Zonës I Operative
  5. Nuri Huta, komandant i Kompanisë I, batalioni I, Brigada II
  6. Ollga Plumbi, anëtare e kryesisë së KANÇ
  7. Omer Nishani, kryetar i KANÇ
  8. Osman Sinani, komandant batalioni, Brigada III
  9. Pajtim Shyti
  10. Panajot Plaku, komisar i batalionit I, Brigada I
  11. Pandi Kristo, anëtar i KQ të PKSH-së, komisar i grupit partizan të Korçës
  12. Pano Xhambolla, zv.komandant i Brigadës IV
  13. Pertef Therepeli, komandant batalioi, Shtabi i Beratit
  14. Petraq Lalaj, zv.komisar i grupit partizan të Korçës
  15. Petraq Titani, komisar i batalionit të Oprait, Korçë
  16. Petrit Dume, komandant i Batalionit ‘hakmarrje’, komandant batalioni, Brigada IV
  1. Petrit Hakani, komandant i batalionit të Dumresë
  2. Petro Bullati, komandant i Brigadës II i Mbrojtjes së Popullit
  3. Pilo Peristeri, themelues i PKSH-së; komisar i batalionit ‘reshit Çollaku’; komisar i Komandës së Qarkut të Korçës
  1. Pilo Shanto, ndihmës i komandës së vendit, Himarë
  2. Prenk Zhupa, komandant i Rrethit Lezhë
  3. Puna, pseudonim i një personi të paidentifikuar
  4. Puçe Meçani, komandant çete, Qarku Korçë
  5. Qazim Kondi, anëtar i Shtabit të Zonës I Operative, komisar i Brigadës VIII
  1. Qemal Zybo, zv.komandant, kompania I, batalioni II, Brigada I
  2. Qiriako Harito, anëtar i kryesisë së KANÇ
  3. Rahman Uruçi, komandant i batalionit territorial të Myzeqesë; komandant i Brigadës XVI
  1. Rako Gërmenji, zv.komandant, kompania III, batalioni II, Brigada I
  2. Ramadan Çitaku, themelues i PKSH-së, anëtar i KQ të PKSH-së; anëtar

i Shtabit të Përgjithshëm të UNÇ-së; anëtar i kryesisë së KANÇ

  1. Ramiz Alia, komisr i Divizionit V
  2. Raqi Qirinxhi, intendent i grupit partizan të Korçës
  3. Refat Bajrami, komandant i Brigadës XII
  4. Rexhep Haka, komandant i batalionit vullnetar të Shkodrës
  5. Rexhep Çami
  6. Rexhep Kolli, zv.komandant batalioni, Brigada III
  7. Rexhep Plaku, anëtar i Shtabit të Zonës I Operative
  8. Rexhë Deliu, komandant i batalionit territorial Ishëm-Krujë
  9. Riza Kodheli, komandant i batalionit territorial, Korçë
  10. Riza Vehipi, komandant batalioni I, Brigada VI
  11. Rrahman Parllaku, komandant i Divizionit V
  12. Sabri Sevrani, komandant i Qarkut Shkodër
  13. Sadik Bekteshi, komisar i batalionit partizan vullnetar të Shkodrës; komandant i grupit territorial të Shkodrës
  14. Sadik Bocaj, përgjegjës organizativ në sektorin politik të Brigadës I
  15. Sali Ormani, komandant batalioni, Brigada V
  16. Saliko Sulo, zv.komandant batalioni, Brigada V
  17. Sami Ahmeti, komandant batalioni, brigada VIII
  18. Sami Baholli
  19. Sami Bineri, komandant batalioni IV, Brigada XII
  20. Sami Gjebero, anëtar i sektorit politik të Brigadës VII
  21. Sefedin Arëza, komandant, kompania III, batalioni II, Brigada I
  22. Sefedin Meçe, komandant batalioni II, Brigada VI
  23. Seit Pojani, komisar çete, Qarku Korçë
  24. Sejfulla malëshova, anëtar i Shtabit të Përgjithshëm të UNÇ-së; anëtar i kryesisë së KANÇ
  1. Selami Vinçani, zv.komandant batalioni, Brigada IV
  2. Selman Brahim, zv.komandant bataloni, Brigada I
  3. Sinan Mazi, zv.komandant batalioni, Brigada V
  4. Siri Shapllo, anëtar i kryesisë së KANÇ
  5. Skënder Ali, komandant batalioni, Brigada VIII
  6. Skënder Çaçi, komisar çete, Qarku Korçë
  7. Sotir Mero, komandant batalioni, Brigada VIII
  8. Spiro Koleka, anëtar i kryesisë së KANÇ
  9. Spiro Moisiu, komandant i Shtabit të Përgjithshëm të UNÇ-së, anëtar i kryesisë së KANÇ
  1. Spiro Shalsi, komandant batalioni, Brigada IV
  2. Spito Llazo, atashe ushtarak pranë grupit partizan të Korçës
  3. Stefan Dh. Grabocka
  4. Suat Leskoviku, komandant i batalionit ‘Reshit Çollaku’; në dispozicion të Shtabit të Përgjithshëm
  1. Sulo Kodheli, zv/komandant batalioni, Brigada I
  2. Sulo Rexhepi, zv.komandant i kompanisë II, batalioni I, Brigada I
  3. Shaban Idrizi, komandant batalioni III, Brigada VI
  4. Shaban Rexha, komandant batalioni, Grupi i Pezës
  5. Shaban Zereci, komandant i batalionit ‘Çlirimi’, Korçë
  6. Shahin Ruka, komisar i Brigadës VV
  7. Shefit Fetih, komandant batalioni III, Brigada XII
  8. Shefqet Brinja, intendent i batalionit I, Brigada I
  9. Shefqet Melcka, zv.komandant batalioni, Brigada IV
  10. Shefqet peçi, komandant i Brigadës V, Komandant i Korparmatës I
  11. Shemsi Totozani
  12. Shuaip Panariti, komisar i batalionit ‘Qamil Panariti’, Korçë
  13. Shuqri Shabani, komandant i batalionit I, Brigada XII
  14. Tahir Kadareja, zv.komandant i Brigadës I dhe komandant i batalionit I të saj; komandant i Brigadës VI; komandant i divizionit II
  1. Tefik Cangoj, komandant i batalionit territorial, Qarku Korçë
  2. Teki Kolaneci, zv.komandant i Shtabit të Qarkut të Korçës, komandant i Brigadës XV
  1. Todi Naço, komandant i artilerisë, Brigada I
  2. Tomorr Spahiu, zv.komandant i kompanisë I, batalioni I, Brigada I
  3. Tuk Jakova, themelues i PKSH-së, komisari i Brigadës I
  4. Theodhor Masteni, zv. Komandant batalioni, Brigada VIII
  5. Vasil Konomi, komisar i Brigadës II
  6. Vasil Nathanaili, zv.komisar i Brigadës XII
  7. Vasil Treska, zv.komisar i batalionit ‘Qamil Panariti’, Qarku Korçë
  8. Vaskë Koleci, zv.komisar i Brigadës XV
  9. Ymer Dishnica, anëtar i KQ të PKSH-së; anëtar i Shtabit të Përgjithshëm të UNÇ-së; anëtar i kryesisë së KANÇ
  10. Xue Protopapa, komandant çete, Qarku Korçë
  11. Xhaferr Cenko, zv.komisar i batalionit ‘Kelmendi-Gërmenji’, Korçë
  12. Xhako Merko, komandant batalioni, Brigada VIII
  13. Xhamal Hosecka, komisar çete, Qarku Korçë
  14. Xheladin Beqiri, zv.komandant batalioni I dhe komandant i kompanisë

I, Brigada I; komandant batalioni, Brigada I

  1. Xhelal Staravecka, komandant, batalioni II, Brigada I
  2. Xhelo Fazlli, komandant batalioni, Brigada I
  3. Xhelo Mato, komisar i kompanisë I, batalioni I, Brigada I; komandant batalioni, Brigada IV
  1. Xhevair Spatara; komandant batalioni, Shtabi i Beratit
  2. Xhevdet Petrela, komandant i Brigadës XXIV
  3. Xhezar Serishti, komandant çete, Qarku Korçë
  4. Z. Bojdani, zv.komisar batalioni territorial, Korçë
  5. Zalo Zvarishti, komandant çete, Qarku Korçë
  6. Zenel Hamiti, komisari i Brigadës XXIV
  7. Zeqiri Babani, komisar çete, Qarku Korçë
  8. Zija Kambo, komandant batalioni, Brigada IV
  9. Zyko Kalivaçi, komandant batalioni territorial, Qarku Korçë
  10. Zylyftar Veleshnja, zv.komandant i Shtabit të Qarkut të Beratit

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.