Standard.al

Intervista/ “Vdis pa të të dua”, 4 vite pa Met Begën…

0

Sot aktori i madh i flimave shqiptarë Met Bega bënë 4 vite që është ndarë nga jeta.

Ai vdiq nga një sëmundje e rëndë në 21 prill tëvitin 2015, ku për 40 vitet në skenë mes artit dhe kulturës, u përcollë me respekt dhe hidhërim të madhë jo vetëm  nga familjarët por dhe nga miqtë dhe artdashësit.

Në këtë 4 vjetori vajza e tij është intervistuar nga  Albanian Free Press, duke treguar të thënë dhe të pathënat e Met Begës dhe punës së tij në art.

Lexova një meditim të ndjerë nga ty, jam nënë me dy fëmijë por jam vajza e Met Begës…ma përshkruaj krenarinë tënde

Besoj se krenaria për babain tim do të më shoqërojë deri në fund të jetës sime, kjo është pak por e sigurt. Kudo ku shkoj, kudo ku jam, dëgjoj refrenin më të bukur të jetës teksa më thonë: Më duket ju jeni vajza e të madhit Met Bega. Kaq mjafton që mua të më vijë direkt buzëqeshja, teksa u them, po po unë jam. Po prej disa vitesh kanë filluar t’u thonë edhe dy fëmijëve të mi, Rea dhe Geldi, këta janë nipi dhe mbesa e Metit, apo i pyesin a i ngjani gjyshit, a do të bëheni si gjyshi??

Si na kanë mësuar, aktrimi në humor është shumë i vështirë se në dramë. Pse shkëlqeu babai yt, sipas mendimit tënd?

Aktrimi ne humor, edhe në këndvështrimin tim, është më i vështiri, sigurisht që më e vështirë është të bësh njerëzit të qeshin dhe jo të qajnë. Aktorët e humorit janë kolosë të mendjes kudo në botë por këtu tek ne pak vlerësohen.

Mendoj se babai im vlerësohej shumë nga të gjithë dhe shkëlqeu në zhanrin e tij, pasi ai shkruante vetë edhe tekstet e materialeve të tij, pra ishte vetë autor.

Një aktor, një artist, fundja vlen aq sa popullaritet ka. Pse mendon se e deshën aq shumë njerëzit e thjeshtë?

Në monologët apo dialogët e tij ai arrinte të bënte humor me tematikat më të mprehta që shqetësonin popullin, në kohën kur ai ishte në skenë, dhe arrinte t’u sillte pak buzëqeshje edhe atyre njerëzve që ishin plot me halle. Ai bënte shumë për të tjerët, për këdo që mund t’i kërkonte një favor, qoftë edhe pa e njohur fare personin  dhe në shkëmbim të asgjëje, i mjaftonte një ‘faleminderit’.

Kam pasur fatin ta njoh personalisht ikonën e humorit shqiptar. Ishte një tirons babaxhan. Ashtu ishte edhe në familje?

Këtu me këtë pyetje ke prekur një tel shumë sensibël të familjes sonë, ne jemi të tërë tironca babaxhanë, madje edhe mamaja ime, e cila është nga Vlora thotë, jam tironce. Të qenit tironce për mua do të thotë shumë, e them me mburrje kudo ku shkoj “jam tironce 200 karat”. Babai në familje ishe shumë babaxhan ashtu si jashtë saj, tek ai ne të dy, unë edhe im vëlla, Rezarti, i cili punon sot si pedagog në “George Toën University” në SHBA, gjenim mbështetje totale. Në tërë jetën e tij ai asnjëherë nuk ka ngritur zërin me ne të dy dhe jo më shumë. Ka qenë shumë tolerant me ne, shumë i ndjeshëm, shumë i dashur, shumë bujar, të gjitha me shumë, ashtu siç janë tironcit babaxhanë, në fakt.

Si ka qenë fëmijëria jote pranë tij?

Fëmijëria ime ka qenë shumë e lumtur dhe e bukur, e rritur në një lagje tipike tiranase ku të gjithë njihnin të gjithë dhe ku unë isha e përkëdhelura e të gjithëve sepse isha goca e Metit, që i sillte humorin të gjithëve. Edhe sot që kam ndërruar banesë, mundohem që herë pas here të kaloj tek lagja e vjetër, tek Mëhalla e Shebegeve, mëhallë në të cilën kalova 23 vjet të jetës sime. Ato rrugica më duket sikur mbajnë emrin dhe kujtimet e babait tim edhe sot.

Tani që je nënë dhe intelektuale, kur ulesh e kujton, çfarë të vjen menjëherë në mendje?

Në mendjen time direkt me emrin e babait më vijnë njerëzit që flasin për të me superlativa, të gjithë, si ata që janë dikushi në jetë dhe kanë emër dhe famë, si ata njerëzit e thjeshtë, bashkëqytetarët e babait tim.

Të pyesin fëmijët për gjyshin e tyre aq të famshëm e të talentuar?

Më pyesin shumë shpesh, e para, në shtëpinë time kam disa foto të babait në kornizë, dhe e dyta, më pyesin sepse përveçse ua thonë të tjerët që kanë pasur një gjysh model, e shohin edhe në tTV, e shohin në emisione satirike të ndryshme ku batutat e tij i përdorin si xhingëll, kënaqen teksa u tregoj për gjyshin e tyre dhe teksa shohin ndonjë film apo humor të tij në YouTube. Madje im bir Geldi që është 6 vjeç, një ylli në qiell që shkëlqen më shumë se të tërë i ka vënë emrin “gjyshi Meti” dhe e përshëndet çdo natë para se të flejë.

Met Bega pati disa role në filma por të gjithë të goditur. Ai kapte karakterin, e përshkruante me figurë e zë dhe të gjithë e donim. Sa i mungon kjo gjë sot humorit shqiptar?

Mendoj se sot kjo gjë i mungon humorit shqiptar, edhe pse nuk mund të mohoj faktin se ka shumë artistë të talentuar por jo të kalibrit të brezit të humoristëve të babait tim, batutat me fjalë banale tashmë janë kthyer në kryefjalë të humorit shqiptar .

4 vite pa Met Begën. Çfarë mendon se i ka lënë trashëgimi aktrimit dhe humorit shqiptar?

Mendoj se i ka lënë artin e tij të thjeshtë por plot talent dhe pasion, art që depërtonte tek të tërë dhe çonte mesazhin që duhej, edhe pse nëpërmjet humorit apo në ndonjë rast, sarkazmës me fenomenet e shoqërisë shqiptare. Të besh monologë apo koncerte recitale personale, siç bënte im atë mendoj se janë të paktë ata që i bëjnë, besoj se Met Bega vuri themelet e asaj që sot quhet “one man shoë”.

Nuk pati një periudhë të fundit të lehtë, pasi sëmundja ishte në progres. Por institucionet e harruan njeriun që na bënte të harronim hallet me humorin e tij. Pas tre vitesh, tashmë që punon në një televizion kombëtar, a e has përsëri këtë harresë institucionale?

Unë kam 10 vite që punoj në televizionin kombëtar Top Channel” në emisionin investigativ “Fiks Fare”, duke qenë se punoj në televizion e kam ndjekur nga afër kalvarin e gjatë të vuajtjeve të babait në rrugët institucionale, pasi pas 40 vitesh karrierë ai u la në harresë nga shteti, pasi u sëmur me parkinson, sëmundje që e shkëputi para kohe nga jeta dhe nga skena.

Ai nuk u harrua vetëm nga institucionet, ai u harrua edhe nga miqtë e tij të cilët papritur u dukën në ceremoninë e varrimit, në homazhe dhanë intervista ashtu siç ndodh rëndom në Shqipëri. Ata pushtetarë që nuk i firmosnin një titull apo pension të veçantë për kontributin e tij, në homazhe erdhën, madje edhe vunë shënime në librin e ngushëllimeve, m’u kujtua shprehja “vdis pa të të dua”. Megjithatë çdo ditë e më tepër mendoj se artisti nuk njeh vdekje, ai jeton me artin e tij, ashtu siç im atë do të jetojë përherë edhe pas shumë brezash.

Çfarë do të thotë pra të jesh e bija e Met Begës? Çfarë testamenti artistik e njerëzor të ka lënë ai?

Të jesh e bija e Met Begës do të thotë gjithçka, nuk gjej dot fjalë në fjalorin e gjuhës shqipe që ta përshkruaj këtë ndjesi, jam krenare që jam dhe do jem edhe kur të plakem e të jem në pension, një pensioniste tironce që baba kam Met Begën. Testamenti  i tij është puna dhe vetëm puna, me punën e tij ai arriti aty ku donte, po ashtu besimin në Zot, humanizmin dhe bujarinë, ai mundohej të na e përcillte edhe ne fëmijëve të tij. Në 3 vjetorin e vdekjes së tij më duket sikur ai është më pranë meje, sikur më ndjek në çdo ditë timen, ndjej prezencën e tij kudo, edhe kur jam keq, madje shumë shpesh e shoh në ëndërr dhe kënaqem shume sepse më duket sikur më heq mallin që ndjej për të. Do të doja shumë të ishte gjallë, ashtu sëmurë siç ishte, por të ishte gjallë të më fliste ashtu butë dhe ëmbël, me ata sytë që i ndrinin ashtu siç vetëm ai dinte të bënte…..

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.