Standard.al

Ja kush janë ngjarjet kryesore të 19 prillit…

0

Sot data shënon 19 prill. Më poshtë do ju njohim me ngjarjet kryesore, cilat figura publike kanë lindur dhe kanë vdekur në këtë datë.

Ngjarje

1971 – Sierra Leone u bë republikë dhe Siaka Stevens president i saj.

1971 – Charles Manson u dënua me vdekje.

1975 – India lëshoi satelitin e parë, Aryabhata.

1985 – BRSS bën test nuklear në Kazakistanin lindor.

1993 – Vdiq guvernatori i Dakotë Jugore, George Mickelson, së bashku me 9 persona tjerë pasi aksidentalisht u rrëzua aeroplani në të cilin udhëtonin për në Ajova.

1999 – Bundestagu gjerman u kthye në Berlin.

2005 – Kardinali Joseph Ratzinger u zgjodh Papa Benedikti XVI.

2010 – 7 të vrarë, 30 të plagosur nga tërmetit në veri të Afganistanit.

2013 – U arrit Marrëveshja e Parë lidhur me Parimet e Qeverisjes dhe Normalizimit të Marrëdhënieve në mes Kosovës dhe Serbisë.

Lindje

1320 – Pedro I, mbret i Portugalisë (vdiq më 1367)

1985 – Valon Behrami futbollist nga Mitrovicë luan për kombëtaren e Zvicrës

Vdekje

1054 – Papa Leo IX (lindi më 1002)

1632 – Zygmuny III Waza, mbret i Polonisë dhe Suedisë (lindi më 1566)

1824 – George Gordon Byron, shrimtar anglez (lindi më 1788)

1882 – Charles Darwin, shkencëtar anglez (lindi më 1809)

1967 – Konrad Adenauer, politikan gjerman, kryeministër i Gjermanisë (lindi më 1876)

1968 – Ashley Judd, aktore amerikane

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.