Standard.al

Vrasja e 7 vjeçarit shqiptar, ja çfarë thanë dëshmitarët…

0

Një krim i rëndë tronditi Bazelin në Zvicer. Të enjten, rreth 300 metra larg shkollës, një djalë 7-vjeçar shqiptar u vra në mënyrë barbare.

I.M kishte mbaruar mësimin dhe ishte nisur drejt shtëpisë. Por rreth orës 12:30, një grua 75-vjeçare i del përpara dhe e masakron me thikë në trotuar.

Pasi kreu krimiin, ajo largohet nga vendi i ngjarjes. Pak më vonë, vogëlushin e plagosur rëndë e gjen mësuesja e tij. Ajo alarmon policinë dhe spitalet. Vogëlushi dërgohet me shpejtësi në spital i plagosur rëndë, por pavarësisht ndërhyrjes së mjekëve nuk ia del.

Dëshmitarët thanë se vogëlushi kishte plagë në qafë. Ata thanë se kishin dëgjuar për sherr përpara krimit.

Image

Pak më vonë, 75-vjeçarja zvicerane u dorëzua pranë autoriteteve. Ajo pranoi se ka vrarë vogëlushin. Motivet e krimit mbeten ende të paqarta.

Burmet thonë se djaloshi nga Kosova kishte lindur në Zvicër. Zakonisht mamaja e merrte djalin në shkollë, por atë ditë ajo kishte fëmijën e vogël me temperaturë dhe nuk kishte dalë dot.

Veçanërisht tragjik është fakti se ajo nuk e dinte deri vonë se të birin ia kishin vrarë, por mendonte se ishte një aksident.

jë djalë shtatëvjeçar nga Kosova, ishte duke u kthyer nga shkolla në mesditë kur ai u godit papritur me thikë nga një grua e moshuar dhe u plagos rëndë. Djali vdiq në spital. Sipas policisë, një grua 75-vjeçare është dorëzuar në polici.

Ngjarja ka ndodhur sot rreth orës 12:45 në St Galler-Ring, shkruan 20min.ch.

Banorët janë shprehur të tronditur nga incidenti.

Një fqinj që sapo kishte ardhur në shtëpi nga Kopshti Botanik tha: “Jashtë rrugës qëndronin rreth 20 burra për një punë, mendoj se ata ishin të gjithë policë. Pashë një pishinë të madhe gjaku. Nuk e di se çfarë ndodhi, mendova se dikush ishte therur këtu, personi ka humbur kaq shumë gjak, ka pasur dy këpucë pranë pishinës me gjak dhe më pas policia i mori. “Gjaku u hoq pak më vonë. Njerëzit po hedhin lule”.

Image

Një tjetër fqinjë që pa gjakun tha: “Një mik më thirri dhe më pyeti se çfarë kishte ndodhur. Shikova dhe pashë zjarrfikësit që pastronin gjithçka”.

Një banore u përball në mënyrë indirekte me grumbullimin e gjakut. Ajo raporton se sapo kishte fjetur.

“Papritmas policia erdhi dhe më pyeti nëse mund të merrte ujë nga unë”, thotë ajo. Pastaj një polic në banesën e saj mbushi dy kova me ujë. “Më vonë, ata thanë se nuk ishte mirë. Ata e thirrën një pastrues të veçantë. Policia nuk donte të tregonte se përse u nevojitej uji. Unë jetoj këtu qe 40 vjet dhe nuk kam parë kurrë që ka ndodhur diçka si kjo ngjarje”, ka thënë ajo.

Siç raportojnë mediat zviceriane, shumë persona janë mbledhur mëngjesin e së premtes në vendin ku fëmija u sulmua dje me thikë.

Image

Sipas mediave, një ditë pas ngjarjes, frika është e pranishme te banorët e kësaj ane. Një nënë, vajza e të cilës kishte parë skenën e tmerrshme tha se fëmija i saj është i frikësuar se mos e njëjta gjë mund të ndodhë edhe me të.

Një nënë tjetër po thotë se ka shoqëruar dy fëmijët e saj njërin 8 dhe tjetrin 10-vjeçar sot gjatë ditës për në shkollë, edhe pse zakonisht ata shkonin vetëm.

“Ishin shumë të frikësuar, prandaj shkova me ta”, deklarohet ajo.

Kujtojmë se dje rreth orës 13:00, derisa po kthehej nga shkolla një 7-vjeçar nga Komuna e Lipjanit u ther me thikë në mes të rrugës nga një 75-vjeçare e cila pranoi krimin para organeve të rendit.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.