Standard.al

10 Këshilla të Thjeshta për Buzë të Plota dhe Shprehëse…

0

Buzët janë ndoshta tipari më shprehës i fytyrës.

Për t’i bërë buzët tona sa më tërheqëse, ne blejmë një numër të madh buzëkuqësh elegant, ndjekim mësimet e blogerëve të bukurisë, ose provojmë produktet kozmetike më të fundit.

Ne kemi mbledhur disa nga këshillat më efektive që do t’ju ndihmojnë të krijoni një pamje joshëse të buzëve tuaja.

Për të shtresuar buzët

Do t’ju duhet:

  • 1 lugë çaji vaj avokado, vaj ulliri ose vaj bajame
  • 1 lugë gjelle sheqer
  • 1 lugë gjelle mjaltë
  • 1 lugë çaji vaj kokosi, gjalpë shea, ose vazelinë

Gjeni një tas të vogël dhe hidhni në të vajin. Shtoni në sheqer. Hidhni pak mjaltë të papërpunuar në një tas të vogël ose filxhan. Shto në të vajin e kokosit, gjalpë shea, ose vazelinë.

Trazojini të gjitha së bashku për tëkrijuar me të një paste të trashë. Aplikojeni në buzët tuaja dhe fshijeni butësisht pas 2 deri në 3 minutash. Shpërlajeni dhe ruajeni pjesën tjetër. Për rezultatet më të mira, përdoreni këtë përbërje një herë në dy herë në javë.

Për të zbutur buzët tuaja

© fashionpheeva

Përdorni një pastrues të veçantë ose një furçë dhëmbësh të butë për të pastruar buzët tuaja. Ky lloj masazhi lejon që i kuqi i buzëve të mbulojë buzët tuaja butësisht dhe në mënyrë të barabartë.

Për të përcaktuar konturin

Përdorni korrektor për të korrigjuar konturin e buzëve tuaja. Fshihni konturin natyror të buzëve tuaja, pastaj vizatoni një të ri me një vizues.

Për përzierjen e ngjyrave

© just-my-beauty

Është më mirë të përzihet konturi për tualetin e lehtë të ditës.

Për të përshkruar vijën e buzëve tuaja

© bycelina

Përdorni korrektorin ose theksuesin për të theksuar vijën e buzëve tuaja dhe t’i bërë ato të duken të plota.

Për të fryrë buzët

© laurabadura

Buzët e tua do të duken shumë më të mëdha në qoftë se përshkruani qoshet me një laps, dhe pastaj aplikoni pak korrektor në mes.

Një ngjyrë hijëzuese

© rcook

Gjeni një ngjyrë që shkon me tonin tuaj të lëkurës. Mos harroni disa gjëra të rëndësishme: një i kuq buzësh ngjyrë perle nxjerr në pah të gjitha të metat e lëkurës suaj, një buzëkuq mat mund të pakësojë buzët tuaja dhe një buzëkuq me shkëlqim nuk është i përshtatshëm në disa situata.

Për të aplikuar me kujdes një të kuq buzësh

© ohmyglossblog

Do të jetë më e lehtë për të realizuar konturin nëse kryeni një kryq nën harkun tuaj të Kupidit në mes të buzës suaj të sipërme. Pastaj përshkruani qoshet e buzëve tuaja dhe lidhni vijat.

Për të theksuar pjesën e mesit

© voguegirl

Aplikoni korrektor në buzët tuaja, pastaj aplikoni një buzëkuq të errët dhe përziejeni me kujdes. Kjo përbërje do të duket vërtet delikate dhe e butë.

Për t’i bërë buzët e buta

Merrni një panxhar dhe hiqni shtresën e jashtme. Pritini panxhar në feta të vogla, dhe me kujdes shtrydhni lëngun nga panxhari i grirë. Shtoni rreth një lugë çaji vaj kokosit, mjaltë ose dyll blete në lëngun e panxharit.

Përziejeni mirë dhe aplikoni ngjyruesin tuaj të buzëve sa më shpesh të jetë e mundur. Pas rreth një jave, do të keni buzët më të buta të trëndafilta.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.