Standard.al

Përballjet e forta midis Barcelonës me Mançester Junajtid…

0

Në Kupën Europiane, në 1984 fitonte Mançesteri ku pas humbjes 2-0 në Spanjë, përmbyste gjithçka në shtëpi 3-0. Ndërkohë edhe në finalen e 1991 të po të njëjtit trofe, angelzët i mundën katalanasit 2-1.

Mançester Junajtid dhe Barcelona do të përballen në çerekfinale të Ligës së Kampionëve. Fillimisht shorti përcaktoi se sfida e parë do të ishte në Spanjë, por më pas u vendos të ndryshohej, për shkak se edhe Siti do ta luante ndeshjen e dytë brenda në shtëpi dhe UEFA nuk lejon që 2 skuadr nga i njëjti qytet të luajnë në të njëjtën ditë.

Megjithatë, Barcelona  përmbys statistikat disa vite më vonë. 2-2 barazonin në 1995 skuadrat dhe 4-0 përfundonte në “Camp Now” sfidat e dyfishta të grupeve të po atij viti.

hqdefault

Një tjetër duel ka qenë në 2008 ku Barcelona e Rajkard u eleminua me një gol të Pol Skolls pas barazimit pa gola në Angli.

Në 2009 dhe 2011 Junajtid humbet 2 finale përballë Barcelonës. Fillimisht, 2-0 në Romë me gola të Mesit dhe Etos, më pas 3-1 me golat  e Mesit, Vijës dhe Pedros.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.