Standard.al

Vdekja e ish-kapitenit të Fiorentinës! Mbyllen hetimet: Astori u vra nga dy mjekë!

0

Astori vdiq në moshën 31 vjeçare në një hotel të Udinese, pak orë para ndeshjes së Seria A mes Fiorentinës dhe bardhezinjve.

Dalin në dritë fakte të reja rreth vdekjes së ish-kapitenit të Fiorentinës, Davide Astori.

Sipas prokurorisë së Firences, gisht në ndarjen nga jeta të mbrojtësit kanë dy mjekët e Institutit të Mjekësisë Sportive, Francesco Stagno dhe Giorgio Galanti. Konsulentët mjekësor të institutin “Aouc” akuzohen për ”shkeljen e protokollit” dhe neglizhencë pasi nuk kanë vërejtur problemet në zemër të futbollistit Astori.

Në hetimet e kryera për të zbuluar shkaqet që sollën vdekjen e Davide Astori del në dritë një raport mjekësor ku kishte shfaqur parregullsi kardiake që në vitin 2014.

Asokohe, mjekët jo vetëm që nuk sugjeruan hetime të mëtejshme për kurimin e tij, por nuk i vendosën rezultatet në certifikatë duke abuzuar me të dhënat e mbrojtësit të Fiorentinës.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.