Standard.al

Video/ Deklaratë e fortë nga BBC! Rama ‘qesharak’, koha kur Teatrin nuk e shihte më të vlefshme se brekët e…

0

BBC deklaratë e fortë:
Kreu i Delegacionit Europian kundër prishjes së Kompleksit Teatror. – “Teatri ka një vlerë të jashtëzakonshme në Trashëgiminë Kulturore dhe duhet ruajtur”

Në reportazhin kushtuar eskluzivisht aferës se Teatrit, BBC e kryqëzon Edi Ramën duke e nxjerrë ndër të tjera dhe shumë qesharak:

“Ndërkohë që Presidenti i vendit dhe Kreu i Delegacionit të BE-së e konsiderojnë Teatrin një vlerë të jashtëzakonshme të Trashëgimisë Kulturore, kryeministri Edi Rama, nuk e gjen ndërtesën më të vlefshme se brekët e Violeta Manushit.”…duke cituar një deklaratë skandaloze të Ramës në emisionin Ajsberg në vitin 2000 ku tallej me të ndjerën Violeta Manushi- një nga ikonat e teatrit dhe skenës shqiptare.

Ndërkohë po risjellim me video edhe një herë deklaratat prej ordineri të Ramës, bërë në vitin 2000, asokohe Ministër Kulture./Aleanca per Mbrojtjen e Teatrit

Ps. Edhe një herë linku i reportazhit të BBC(shiko nga min 30). https://www.bbc.co.uk/sounds/play/m0002z4t

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.