Standard.al

Lordi famëkeq i drogës, jetën e mbetur do ta kalojë në burg

0

Që kur u dërgua në SHBA, Guzman është mbajtur në izolim në burgjet e Manhatanit dhe në një lokacion të fshehtë gjatë kohëzgjatjes së gjykimit të tij.

El Chapo, lordi famëkeq i drogës, është shpallur fajtor për akuzat për trafik droge në gjyqin e tij në New York dhe tani do të kalojë pjesën tjetër të jetës së tij në një burg amerikan.

Tregtari i drogës, emri i të cilit është Joaquin Guzman, u dënua për 10 akuza. 7 prej tyre ishin për trafik droge, një akuzë për përfshirje në organizatë kriminale, një akuzë për pastrimin e parave dhe një akuzë për armëmbajtje pam leje.

Gruaja 66-vjeçare, Emma Coronel Aispuro, ishte në mesin e atyre që ishin të pranishëm në sallën e gjyqit të martën për të pritur vendimin.

Gjyqi përfshinte dëshminë e ish-bashkëpunëtorëve dhe punonjësve të grupit të drogës, i cili konsiderohet si një nga njerëzit më të rrezikshëm në botë.

Ata folën gjerësisht për mënyrën se si ai urdhëroi vrasjet dhe kontrolloi një kartel meksikan prej shumë miliardë dollarësh, përfshirë kur ai ishte në arrati nga autoritetet meksikane pas shpërthimit të burgut.

Mbrojtja e El Chapo kaloi vetëm 30 minuta duke u përpjekur të mohonte dëshmitë.

Ata pohuan se ai është duke u përshtatur dhe se udhëheqësi i vërtetë i kartelit Sinaloa është dikush tjetër.

Fillimisht, El Chapo u padit për 17 akuza, por juria megjithatë kishte për të vendosur  për 10.

Aktgjykimi i së martës është dënimi i tretë i tregtarit të drogës.

Ai u arratis nga burgu meksikan dy herë gjatë 20 viteve të fundit, por u dorëzua në SHBA në janar 2016 nga Presidenti Enrique Nieto i cili është akuzuar për marrjen e shpërblimeve nga karteli që Guzman drejton në këmbim të lirisë së tij.

Nieto i ka mohuar gjithmonë akuzat.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.