Standard.al

Aksident i rëndë në minierën e Bulqizës, policia asnjë detaj…

0

Një aksident i rëndë ka ndodhur para pak minutash në minierën e Bulqizës, pjesë e cila administrohet nga kompania ACR e biznesmenit Samir Mane.

Dy minatorë janë plagosur rëndë teksa kanë qenë duke punuar në nivelin e 16 të galerisë, pasi kanë marrë plagë të shumta në kokë dhe në trup.

Minatorët janë dërguar në gjendje të rëndë për jetën në drejtim të Spitalit, ndërsa nuk bëhet i ditur identiteti i tyre.

Nuk ka asnjë njoftim nga ana e policisë apo kompanisë lidhur me ngjarjen, dhe në kushtet në të cilat janë aksidentuar minatorët.

Mane e ka blerë ACR-në në vitin 2013, dhe prej asaj kohe shumë ngjarje janë tentuar të fshihen, ku shumë minatorë përballen çdo ditë me kushtet ekstreme të punës.

FAXWEB.AL

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.