Standard.al

Habit shkenca: Zbulohet ilaçi që mund të na bëjë më të rinj

0

Një ilaç që ndihmon sistemin imunitar të largojë qelizat e vjetra mund të risjellë rininë, sipas një studimi të ri. Hulumtimi sugjeron se mund të jetë e mundur të ndryshohet procesi i plakjes dhe potencialisht të hapë rrugën për trajtimet kundër plakjes.

Hulumtuesit në Institutin Weizmann të Shkencave në Izrael studiuan mënyrën se si sistemi imunitar është i përfshirë në pastrimin e qelizave të vjetra, të ndjeshme (ose të plakjes) të cilat nuk janë plotësisht të vdekura, por dëmtohen dhe funksionojnë pak.

Brenda disa javësh, ata që morën ilaçin e ri të ekipit kishin më pak qeliza të vjetra, nivele më të ulëta të inflamacionit dhe ishin më aktivë.

/Ora News.tv/

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.