Standard.al

Dorëheqja e Xhafës, ministri i Ramës zbulon pa dashur arsyen: Autoriteti i kryeministrit i padiskutueshëm. Zoti Xhafaj e di se çfarë do të thotë …

3

Ministri i Ekonomisë dhe Financave Arben Ahmetaj është nga të parët anëtarë të kabinetit që komenton largimin e Fatmir Xhafajt. Pa dashur ai ka zbuluar se perplasja me Rames e Xhafes ka qene duke theksuar se autoriteti i kryeministrit ehste i padiskutueshem dhe kete ka pohuar ai Xhafaj e di shume mrie, duke nenkuptuar se heren e fundit kete fakt ish-ministri e kishte “harruar”. “Ky është një kryeministër i përgjegjshëm. Debati me kryeministrin për çdo çështje vijon me orë. Të gjithë ministrat e kanë mundësinë për të debatuar. Autoriteti i kryeministrit është i padiskutueshëm. Zoti Xhafaj e di shumë mirë çfarë do të thotë autoriteti. Policia duhet trajtuar me më shumë dashuri dhe ministri i Brendshëm ka një pozicion shumë të vështirë. Në PS nuk ka luftë politike, ky kryeministër është më i fortë se kurrë’ – tha Ahmetaj.

Me tej ai tha:

‘Dorëheqja është një akt personal, arsyet i ka ndarë me kryeministrin dhe besoj që dorëheqja është një akt normal i kujtdo që është në një detyrë. Shkarkimi është normal dhe jo i rastësishëm, po ashtu edhe dorëheqja. Tension në marrëdhëniet Rama-Xhafaj? Absolutisht jo! Ky është një kabinet shumë serioz. Këtu ka dy botë, njëra e Babales…. Shumica jonë shkon në punë si në ditën e parë, është i njëjti pasion dhe ndjeshmëri, ku ka edhe debate’ – tha Ahmetaj i ftuar në emisionin ‘5 Pyetjet nga Babaramo’.

 

 

3 Comments
  1. djonis says

    Bravo xhafes per seriozitetin dhe devotshmerin e treguar gjate qendrimit ne MB.

  2. diana says

    Kur shkoi ne fillim ky xhafa ne MB e kisha me pikpyetje nese do godiste krimin ashtu sikurse premtoi kur mori detyren,,, por bravo i qofte sepse fitoi respektin e gjithe popullit. Mirenjohje per te.

  3. fatjon says

    Xhafa me ka bere pershtypje shume si minister sidomos me aksionet e fundit te forces se ligjit, e meritoi mbeshtetjen e dhene nga ne dhe nga nderkombetaret.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.