Standard.al

Rrëshket deri në ekstrem historiani Jazexhiu: Ismail Qemali, njeri i Greqisë!

0

Shpesh eshte njohur per deklaratat e tij ekstreme e mjaft te cuditshme, dhe ne mjaft raste larg realiteti. Edhe sonte mbreme Historiani Olsi Jazexhiu i ftuar në “Arena” nga Dritan Hila në Ora News, vazhdoi itenerarin e tij, ku tha se historikisht politikanët shqiptarë kanë qenë në shërbim të agjenturave të huaja.

Pastaj kemi themeluesin e Shqipërisë, Ismail Qemali. Në Arkivin e Londrës, kush lexon debatet në Konferencën e Ambasadorëve, Venizelos mburrej që Ismaili ishte njeriu i Greqisë.  I grekëve, i britanikëve. Kush ka lexuar gjyqin osman ndaj Abdyl Frashëri, është paguar nga agjentura greke që Lidhja e Prizrenit të anashkalohej nga lëvizje islamike, në lëvizje laike dhe kombëtare. Shqipëria ishte një vend i vogël dhe kur u krijua si shtet, ishte shumë i dobët. Influenca italiane ishte masive dhe kulmoi me pushtimin fashist.  Personazhet publik me influencë si puna e Shqipërisë. Po të bëhesh agjent në Amerikë e ke të vështirë jetën, apo në Rusi, apo në Turqi që kanë traditë shtetërore”

Te cilesosh njeriun qe kontriboi me shume se te gjithe ne Pavaresine e vendit si nje agjent te Greqise do te thote se te pakten me historine nuk ke asnje lidhje!

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.