Standard.al

Nard Ndoka jep parashikimin para zgjedhjeve: Shoh një lloj përplasje politike

0

Një nga aleatët e Partisë Demokratike, Nard Ndoka tha se reforma zgjedhore nuk kryhet me pazare politike. I ftuar në studion e lajmeve të Ora News, ai tha se këtë fakt e ka kuptuar edhe PD. Ndoka kërkoi nga Basha që të tregohet i sinqertë me partitë e koalicionit.

Nard Ndoka: PD besoj që e ka kuptuar gabimin e vet, se reforma zgjedhore nuk kryhet nëpërmjet pazareve politike, nuk kryhet që dy parti politike vendosin se kush do të jetë gara për të garuar gjithë faktori politik. Kjo është një mendësi primitive e gabuar dhe ka rezultuar e dështuar për të dyja palët, një kosto jo të vogël ka edhe PD. Ndaj, shpresoj që edhe Basha do të reflektojë nën frymën e një konsensusi në radhë të parë me partitë opozitare.  Shpresoj që PD do tregohet e sinqertë me aleatët e vetë edhe nuk e ka luksin që të bëjnë përsëri manovra, çka do ta nxirrte atë të zbuluar edhe përballë aktorëve të tjerë politike por edhe në sytë e qytetarëve. Kështu që Basha e ka mision politik edhe harmonizimin e problematikës që ekziston mes partive politike opozitare duke vendosur një standard të besueshëm për gjithë politikën.

Kryetari i Partisë Demokristiane tha se opozita është e vendosur që të futet në zgjedhjet lokale të 2019, pasi ky është edhe misioni i saj, por nëse Rama nuk ndryshon qëndrim për kërkesat e ligjshme që opozita ka, ato rrezikohen. Ndoka tha se mazhoranca po provokon me reformën zgjedhore.

Nard Ndoka: Opozita është e vendosur për të hyrë në zgjedhje, sepse në fund të fundit kjo është edhe aksioni politik për tu përballur me mazhorancën, e cila është në rënie. Çdo ditë ka skandale nga më të ndryshme duke vështirësuar jetën e qytetarëve. Ne nuk shohim një pengesë për të anashkalaur përballjen me këtë mazhorancë. Por nga ana tjetër kemi një mazhorancë të papërgjegjshme, e cila po provokon nëpërmjet reformës zgjedhore në mënyrë të njëanshme. Nuk ka minimumin e respektit institucional për opozitën, për të tentuar kompromisin, konsensusin për politikën shqiptare, për të vendosur disa standarde, për tu bërë opozita pjesë e reformës në sistemin e drejtësisë. Ajo nismë ligjore që opozita ka për dekriminalizimin e politikës është mjaft e rëndësishme për  të krijuar një klimë besimi për zgjedhjen. Pra, ka disa pengesa, disa madje kanë vendosur një humnerë mes palëve. Unë shoh një lloj përplasje politike. Me këtë situatë politike, nëse nuk do ketë një kthesë të menjëhershme nga kryeministri, unë shoh një hendek të madh dhe zgjedhjet lokale janë të rrezikuara. Natyra e zgjedhjeve lokale është më komode për opozitën, në fund të fundit për ta testuar edhe këtë mazhorancë, qëndrueshmërinë e saj, si do reflektojë përballë këtyre kërkesave të ligjshme që opozita ka.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.