Standard.al

Salianji: Prokurorja tregoi që është në shërbim të Edi Ramës

6

Deputeti i Partisë Demokratike, Ervin salianji, ka reaguar pas daljes së ekspertizës  për Agron Xhafajn, e cila sipas mazhorancës ishte inskenim.

Salianji deklaroi sot se është fakt që Rama dhe prokurorja e përgjithshme kanë penguar hetimet, dhe lejuan fillimin e tyre vetëm pasi i vëllai i Fatmir Xhafajt doli jashtë vendit.

Sipas tij video e dërguar për ekspertizë ka qenë e manipuluar.

Deklarata e plotë:

Askush nuk u habit sot nga kërkesa e prokurorisë që, nën urdhrat e regjisorit Edi Rama, zbatoi skenarin kriminal të urdhëruar prej tij 5 muaj më parë për të shpëtuar vëllanë e Ministrit të Brendshëm nga akuza për trafik droge.

• Që ditën e parë, Edi Rama foli për audio përgjim të sajuar. Dhe prokuroria kështu vendosi.

• Që ditën e parë, Edi Rama shpalli se në vend të Agron Xhafës ishte një aktor. Dhe prokuroria kështu vendosi.

• Që ditën e parë Edi Rama shpalli të pafajshëm Agron Xhafën nga akuza për trafik droge. Dhe prokuroria kështu vendosi.

Është e provuar se sa herë kapet në krim, Edi Rama arreston denoncuesit dhe jo kriminelët, duke përdorur çdo shantazh në favor të skenarit të tij kriminal.

Deklarimi i pafajshëm i vëllait të Ministrit të Brendshëm ka qenë qëllimi kryesor i hetimeve të prokurorisë, i paracaktuar që ditën e publikimit të skandalit nga Partia Demokratike.

Me urdhër të Edi Ramës, hetimi u drejtua personalisht nga vetë Fatmir Xhafaj, nën kontrollin e të cilit janë si prokurorja e përgjithshme, ashtu edhe kryeprokurorja e krimeve të rënda.

• Është fakt se Fatmir Xhafaj lejoi nisjen e hetimeve vetëm pasi siguroi largimin e të vëllait trafikant droge nga Shqipëria.

• Është fakt se Fatmir Xhafaj dhe Edi Rama nuk bënë kurrë publik rezultatin e një ekspertize private, që provonte, sipas tyre,  se Agron Xhafaj nuk ishte përfshirë në trafik droge.

• Është fakt se laboratori shtetëror i Ministrisë së Brendshme italiane, i shpallur nga vetë qeveria si më i specializuari në Europë për të tilla ekspertiza, refuzoi të bëhej pjesë e skenarit kriminal të qeverisë së Edi Ramës.

Hetimi provoi se prokuroria, në vend që t’i shërbejë zbulimit të së vërtetës, mbron krimin e organizuar, të lidhur direkt me qeverinë.

Edi Rama mund të paguajë, shantazhojë, blejë prokurorë e dëshmitarë, mund të sajojë përkohësisht prova dhe të shpikë aktorë, por nuk do t’ia dalë të mbulojë të vërtetën e përfshirjes së Agron Xhafës në trafikun e drogës.

6 Comments
 1. Ali babushi says

  Obobo ,obobo, na mbyten budallenjte e PD, vec kurva, vec pushti, vec hoxhallare, vec idiote, dhe hajdute budallenjte, edhe doni te vini ne pushtet me keto monstra ,me lulushin e kokemadhen, kryehajdute!!!!!!!!!!!!!!!!!

 2. Katrani says

  Prokuroria nuk eshte as e Rames e as e Qeveris o budalla po ti aq di. Ti kujton se je ne kohen e sales e ne kohen e gjyqtareve te plepave miku im.

 3. Sema says

  Tani qe ju doli sheshit ai filmimi me kamer dore o Salianj do filloni te nxirrni 700 justifikime ishte e pritshme kjo situat nga ju.

 4. Qazimi says

  Per mendimin tim ky duhet te shpjegoj ne prokurori gjithe rethanat e ceshtjes dhe jo te na bej der der neper studio

 5. Remziu says

  Po mereni si te pandehur kete llapaqen bashk me Babalen per kallezim te rreme se vetem ashtu do i mbyllet goja ksaj goces

 6. Remziu says

  80 lekeshat e PS -se u aktivizuan.Fronti demokratik ne veprim.
  Baballare dhe bij se bashku.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.