Standard.al

BOMBA NDERKOMBETARE/ Instituti për Studimet e Ballkanit: Marrëveshja Thaçi-Vuçiç do sillte viktima e tragjedi

0

Instituti Ndërkombëtar për Studimet e Lindjes së Mesme dhe Ballkanit (IFIMES) ka përgatitur një analizë të situatës aktuale politike në Kosovë, veçanërisht referuar bisedimeve midis Vuçiç dhe Thaçit për një shkëmbim të mundshëm territoresh ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

“Realizimi i marrëveshjes Vuçiç-Thaçi do të shkaktonte ndryshime tektonike në
rajon, duke çuar në konflikte të reja, viktima, tragjedi dhe një valë të re prej të paktën dy
milion refugjatë, të cilët do të duheshin të kërkonin strehim në shtetet e BE”, thuhet ne studim.

Lidhur me kryeministrin Rama në shkrim theksohet se:

Një figurë tjetër e përfshirë në këtë iniciativë është Kryeministri shqiptar Edi Rama. Ai është i rrethuar nga këshilltarë nga Kosova të cilët kanë lidhje të forta me regjimin e Millosheviçit në vitet 1990. Opozita kosovare, veçanërisht Vetëvendosja (LV) dhe Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK), kundërshton me forcë ku kërkohet që Presidenti Thaçi të braktisë idenë që mund të ketë pasoja shkatërruese për Kosovën.

 

Disa nga sondazhet e IFIMES

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.