Standard.al

Ja ngjarjet më të rëndësishme të 24 shtatorit

0

Sot data shënon 24 Shtator. Më poshtë do ju njohim me ngjarjet kryesore, cilat figura publike kanë lindur dhe kanë vdekur në këtë datë.

24 shtatori është dita e 267-të e kalendarit gregorian (dita e 268-t në vitin e brishtë) – kështu që deri në fund të vitit kanë mbetur edhe 98 ditë.

622 – Muhammedi kompletoi emigrimin nga Mekka në Medinë.

1493 – Christopher Columbus niset për udhëtimin e dytë në Botën e Re.

1664 – Holandezët iu dorëzojnë New Amsterdam-in Anglezëve.

1789 – Në SHBA krijohet Gjyqi Suprem dhe thërret në jetë institucionin e Avokatit të popullit.

1789 – Në SHBA krijohet departamenti i zyrave të Postës.

1841 – Sulltani i Brunei-t ju jep Sarawak-un Britanikëve.

1852 – Prezantimi i parë i një anije fluturuese.

1869 – “E premtja e Zezë”: Rënja e çmimit të arit pasi që Jay Gould dhe James Fisk tentojnë të marrin kontrollin mbi tregun.

1903 – Edmund Barton zëvendësohet dhe si Kryeministër i Australisë vie Alfred Deakin.

1906 – Kryetari i SHBA-ve Theodore Roosevelt proklamon Monumetin Kombëtar “Devils Tower”.

1948 – Themelohet kompania e motoçikletave “Honda”.

1957 – Kryetari i SHBA-ve Dwight D. Eisenhower dërgon trupa të gardës nacionale të SHBA-ve në Little Rock, Arkansas, për të çmilitarizuar separatistët.

1962 – Gjyqi i Apeleve në SHBA urdhëroi njohjen e James Meredith nga Universitetit të Misisipit.

1966 – Star Trek – u emertua seria e parë e këtij seriali të njohur.

1973 – Guineja Bizare shpall pavarësinë nga Portugalia.

1978 – Zvicerranet votuan për themelimin e kantonit Jura . Kantoni i cili u nda nga ai i Bernës. Ky ka qenë ndryshimi i fundit teritorial në Zvicer.

1988 – Olimpiada Verore: Ben Johnson mund Carl Lewis-in dhe Linford Christie-në në garën 100 metra dhe vuri rekordin 9.79 sekonda. Më vonë deklarohet si i diskualifikuar për shkak të dopingut.

1991 – Nirvana hedh në treg albumin Nevermind.

2004 – Uragani Ivan shkatërron pjesë të Texas-it dhe zhduket diku në malet veriore.

2005 – Uragani Rita rrafshon SHBA-në, zhduk Beaumont, Texas dhe disa pjesë të Louisiana-së.

2006 – Në Michigan, SHBA ngrihet përmendorja e Skënderbeut

Lindje[redakto | redakto tekstin burimor]

15 – Vitellius, perandor romak (v. 69)

1501 – Gerolamo Cardano, matematikan Italian (v. 1576)

1801 – Mikhail Vasilievich Ostrogradsky, shkencëtar Ukraininas (v. 1862)

1802 – Adolphe d’Archiac, paleontolog dhe gjeolog francez (v. 1868)

1895 – André Frédéric Cournand, mjek dhe psikolog francez. Laureat i Çmimit Nobel (v. 1988)

1898 – Howard Walter Florey, Laureatë i Çmimit Nobel (v. 1968)

1905 – Severo Ochoa, Laureatë i Çmimit Nobel (v. 1993)

1911 – Konstantin Chernenko, kryeministër Rus (v. 1985)

1941 – Linda McCartney, këngëtare Amerikane (v. 1998)

1955 – Riccardo Illy, politikan Italian

Vdekje[redakto | redakto tekstin burimor]

2006 – Muharrem Qena, shkrimtar, këngëtar, aktor dhe regjisor shqiptar nga Kosova, (L. 1930)

1996 – Zeki Muren, këngëtar, kompozitor dhe aktor turk (L.1931)

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.