Standard.al

Ja kush janë ngjarjet më të rëndësishme të 20 Shtatorit

0

Sot data shënon 20 Shtator. Më poshtë do ju njohim me ngjarjet kryesore, cilat figura publike kanë lindur dhe kanë vdekur në këtë datë.

20 shtatori është dita e 263-të e kalendarit gregorian (dita e 264-t në vitin e brishtë) – kështu që deri në fund të vitit kanë mbetur edhe 102 ditë.

Ngjarje

1187 – Saladini filloi rrethimin e Jeruzalemit.

1519 – Ferdinand Magellan filloi udhëtimin e tijë nga Sanlúcar de Barrameda me 270 nerëz, për të përshkuar globin.

1596 – Diego de Montemayor themeloi qytetin Monterrey në Spanjën e Re.

1633 – Galileo Galilei u detyrua para Inkuizicionit për mësimet e tijë rreth rrotullimit të Tokës rreth Diellit.

1879 – U themelua, klubi më i vjetër irlandez, futbollistik Cliftonville F.C. nga John McCredy McAlery.

1881 – Chester A. Arthur u shpall presidenti i 21-të i ShBA-ve.

1930 – U formua Kisha Katolike Syro-Malankara nga Archbishop Mar Ivanios

1946 – Për herë të parë u mbajt Festivali i Filmit në Kanë.

1960 – Togo anëtarësohet në OKB

1962 – James Meredith, një afrikano-amerikan, u ndalua të hyjë në Universitetin e Misisipit.

1969 – John Lennon largohet nga grupi The Beatles, por nuk jep deklaratë publike.

1977 – Vietnami i bashkangjitet Kombeve të Bashkura.

1979 – Lee Iacocca zgjedhet president i kompanisë Chrysler Corporation.

1990 – Osetia Jugore shpall pavarësi nga Gjeorgjia.

Lindje

1934 – Sophia Loren,aktore filmi italine

1947 – Mia Martini, këgëtare italiane.

1971 – Henrik Larsson,futbollist norvegjez

1980 – Alen Baši?, futbollist boshnjak

1983 – Yuna Ito, këngëtare j-popi dhe aktore japoneze

1985 – Franceska Jaimes, aktore pornografike kolumbiane

Vdekje

1863 – Jacob Grimm, filozof dhe letrar gjerman

1898 – Theodor Fontane,shkrimtar dhe gazetar gjerman

1957 – Jean Sibelius, kompozitor finlandez

1971 – Giorgos Seferis, poet grek, nobelist

1996 – Kresho Golik,regjisor kroat.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.