Standard.al

Ja ngjarjet kryesore të 18 shtatorit

0

Sot data shënon 18 Shtator. Më poshtë do ju njohim me ngjarjet kryesore, cilat figura publike kanë lindur dhe kanë vdekur në këtë datë.

18 shtatori është dita e 261-të e kalendarit gregorian (dita e 262-t në vitin e brishtë) – kështu që deri në fund të vitit kanë mbetur edhe 104 ditë.

Ngjarje

96 – Nerva u shpall Perandor Romak pas vrasjes së Domitianit.

1180 – Philip Augustus u bë mbret i Francës.

1502 – Christopher Columbus zbriti në Kosta Rikë në udhëtimin e tij të katërt dhe të fundit.

1635 – Perandori Ferdinandi II i shpalli luftë Francës.

1809 – U hap Royal Opera House në Londër.

1837 – U themelua kompania Tiffany and Co. nga Charles Lewis Tiffany dhe John B. Young në Nju Jork Siti, Nju Jork.

1851 – Filloi botimi i gazetës The New-York Daily Times, e cila më vonë do të bëhet The New York Times.

1882 – U hap Pacific Stock Exchange.

1919 – Holanda u dha grave të drejtën e votimit.

1932 – Aktorja Peg Entwistle bëri vetvrase duke kërcyer nga shkronja “H” në shenjën Holivud.

1948 – Margaret Chase Smith u bë gruaja e parë e zgjedhur në senatin amerikan pas mundjes së Adrian Scoltenit.

1967 – U themelua Esporte Clube Santo André në Brazil.

1970 – Jimi Hendrix u gjet i vdekur në bodrumin e tij në Londër.

1975 – Patty Hearst u arrestua pas qëndrimit një vjeçar në FBI Listën e Personave të Kërkuar.

1982 – Militantët krishterë filluan masakrimin e 600 palestinezëve në Lebanon.

1997 – Biznesmeni dhe posediesi i mediave, amerikani Ted Turner i dhuroi Kombeve të Bashkuara një miliard dollarë.

1997 – Votuesit e Uellsit në referendumin e mbajtur votuan 50,3 % “PËR” autonominë e Uellsit.

1998 – U themelua ICANN.

2004 – Fordi i vuri në shitje Jaguar Racing dhe Cosworth.

Lindje

53 – Trajan, mbret romak

1786 – Christian VIII, mbret danez dhe norvegjez

1819 – Jean Bernard Léon Foucault, fizikant francez

1888 – Hamdija Kreshevljakoviq, shkrimtar dhe historian boshnjak

1905 – Greta Garbo, aktore suedeze

1965 – Vadin Asani nje nder themeluesit te OEVP e Republikën e Maqedonisë

1968 – Toni Kukoç, basketbollist kroat

1971 – Anna Netrebko, soprano ruse

1973 – James marsden, aktorë amerikanë

Vdekje

1180 – Luigji i VII Francez, mbret francez

1783 – Leonhard Euler, fizikan dhe matematikanë zviceranë

1961 – Dag Hammarskjöld, polotikan suedez, fitues i çmimit Nobel për Paqe 1961.

1970 – Jimi Hendrix, muzikant amerikan

2007 – Lilana Molnar-Talajiq, operiste nga Bosna

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.